Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 13:05
Reklama

Historia w murach zaklęta...

Podzamcze Piekoszowskie to niewielka miejscowość, położona w bliskim sąsiedztwie Kielc. Słynie głównie z ruin XVII-wiecznego Pałacu Tarłów. Rezydencja w stylu barokowym jest niezwykle wdzięcznym tematem nie tylko do zdjęć. Ciekawostką jest to, że została wzniesiona na wzór Pałacu Biskupów Krakowskich. Zapraszamy na krótką historię podkieleckiego pałacu.

Pałac wzniesiono w latach 1649-1655. Jego historia nieodzownie związana jest z jednym z najbogatszych w Polsce rodów magnackich - Tarłów. I to ten obiekt jest świadectwem ich obecności na ziemi świętokrzyskiej. Pomysłodawcą budowy pałacu był wojewoda lubelski i sandomierski, Jan Aleksander Tarło.

Projektantem i budowniczym rezydencji był włoski architekt barokowy, który wybudował także kielecki Pałac Biskupów Krakowskich. Pałac w Podzamczu podobno był tak kosztowną budowlą, że jego pomysłodawca musiał sprzedać aż 30 wsi ze swoich posiadłości. Latem 1653 roku przy jego budowie miało pracować ponad 200 osób z okolicznych miejscowości. Długość pałacu wykonanego z cegły i kamienia wynosi ponad 41 metrów, szerokość ponad 20, a wysokość po wieże 17. Budowla jest prostokątna, podpiwniczona, zwrócona frontem ku zachodowi, z czterema basztami.

Pałac w rękach rodu Tarłów pozostawał do 1842 roku. Około 1860 spłonął. Częściowo rekonstruowano go w latach późniejszych. Dziś odwiedzający gminę Piekoszów mogą obejrzeć fragmenty dobrze zachowanych murów i niektóre okienne obramowania. Ruiny pałacu są ogólnodostępne.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama