Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 28 września 2024 05:12
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Kolejne sukcesy literackie Michaliny Ryńskiej, uczennicy klasy 8 Szkoły Podstawowej nr 2 w Jędrzejowie

Ogłoszono wyniki aż 3 konkursów literackich w których brała udział Michalina i we wszystkich odniosła sukces.-1 miejsce w II Międzynarodowym Konkursie Literackim „Jak uszczypnie będzie znak” im. Anny Szewczyk-Konefał w kategorii uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych za opowiadanie "Nie żyjesz tylko dla siebie..." .
Kolejne sukcesy literackie Michaliny Ryńskiej, uczennicy klasy 8 Szkoły Podstawowej nr 2 w Jędrzejowie
Kolejne sukcesy literackie Michaliny Ryńskiej, uczennicy klasy 8 Szkoły Podstawowej nr 2 w Jędrzejowie

Rafał Konefał, organizator konkursu tak napisał w protokole werdyktu:
-W tym roku odkryło się przed nami ponad sto młodych serc, dziękuję Wam za empatię i wpuszczenie do swojego świata, jak my Was wpuściliśmy do swojego. Budujemy wspólnie te światy, i chodź z daleka od siebie, to spajamy je w jeden wielki – przepełniony miłością, wrażliwością, czułością, mądrością, refleksją, ale i autorefleksją, oddaniem i zaangażowaniem.”

Prace konkursowe podejmowały trudna tematykę choroby, walki o życie i tego jak ważne w ciężkich życiowych sytuacjach jest wsparcie rodziny.

-3 miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Literackim "Płynąć pod prąd" w kategorii szkół podstawowych- proza za pracę pt. „Cisi bohaterowie wielkich wydarzeń”

Konkurs związany był z twórczością Zbigniewa Herberta, która uświadamia nam, jak odważni, rycerscy, a zarazem samotni są Ci, którzy decydują się kroczyć trudną drogą „płynąc pod prąd”. Należało przedstawić historię ludzi nieznanych, zapomnianych, osadzonych w konkretnej rzeczywistości historycznej, społecznej, którzy kierowali się wartościami nadrzędnymi, takimi jak Bóg, honor, ojczyzna, nawet za cenę utraty życia.

Honorowy Patronat nad konkursem objął siostrzeniec Zbigniewa Herberta – dr hab. Rafał Żebrowski. Honorowym Przewodniczącym Jury był prof. Jan Miodek. Patronaty nad konkursem objęli: Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Dolnośląski Kurator Oświaty, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej oraz Dziekan Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej. W tym roku do konkursu zgłosiło się 106 uczniów z 66 szkół. Rozdanie nagród odbędzie się w październiku we Wrocławiu podczas XXII Zjazdu Klubu Herbertowskich Szkół.
Praca Michaliny opowiada historię braci Bankiewiczów z Wodzisławia: Czesława ps.” Skaut” i Zbigniewa ps. „Cis”. Obaj walczyli u boku Józefa Piłsudskiego o odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Kolejny triumf Michaliny to znalezienie się wśród 30 laureatów spośród 2827 uczestników konkursu wydawnictwa Nowa Era „Popisz się talentem 2020”.

Zwycięskie opowiadania znajdą się w pokonkursowej książce, która do rąk czytelników trafi w październiku. Wygrana w tym konkursie jest tym większą radością dla młodej pisarki, że udało jej się to już po raz drugi. Dwa lata temu pokonała ponad 3700 uczestników opowiadaniem „Skarb królowej Bony”. Tegoroczna tematyka konkursu dotyczyła zwierząt.

Zadanie konkursowe brzmiało:
„Słynny naukowiec skonstruował urządzenie tłumaczące mowę zwierząt. Nazwał je zwierzofonem. Urządzenie owo, z wyglądu przypominające połączenie trąby z dyktafonem, nie tylko tłumaczy, co mówią zwierzęta, lecz także nagrywa ich wypowiedzi. Pewnego dnia w czasie spaceru profesor zgubił owo urządzenie. Gdy je znalazł, pamięć urządzenia była całkowicie zapełniona. Małe i duże zwierzęta ponagrywały tam swoje zwierzenia! Jak myślisz, co chciały nam powiedzieć? Co je cieszy, co martwi, czego potrzebują? Co sądzą o nas, ludziach? Dzięki Tobie cały świat może się dowiedzieć, co zwierzęta mają nam do powiedzenia!”
Historia opisana przez Michalinę przedstawia perypetię taty strusia oczekującego na przyjście potomstwa. Opowiadanie pt. Nietypowy problem” pełne jest humoru i niespodziewanych zwrotów akcji.

- Miałam wiele pomysłów na ten konkurs, kocham zwierzęta, mam kota i dwa psy. Wybór padł jednak na strusia, bo jest to ptak o wielkiej urodzie, jajo wysiaduje samiec, a zwyczaje tego gatunku są bardzo ciekawe - powiedziała Michalina.

Przez ostatnie 3 lata Michalina została laureatką aż 12 konkursów literackich o randze międzynarodowej, ogólnopolskiej i wojewódzkiej. Wygrana w aż tak wielu konkursach w tym roku jest uwieńczeniem zakończenia szkoły podstawowej, a kończy ją z najlepszym możliwym wynikiem 6,0.

- Ponieważ chcę zostać lekarzem, w szkole średniej skupię się głównie na przedmiotach medycznych, ale na pewno nie zrezygnuję z pisania. Moim ogromnym marzeniem jest wydanie książkowe moich opowiadań, a w przyszłości napisanie książki. Jeśli znajdzie się jakiś sponsor i wydawnictwo, które mi w tym pomoże będę najszczęśliwsza na świecie. Mogłabym też wystawić moje prace na licytację na cele charytatywne, np. na leczenie moich koleżanek i kolegów z Fundacji z uśmiechem w Kielcach, której sama jestem podopieczną. Zachęcam wszystkich do pisania, to pozwala oderwać się od problemów, rozwijać wyobraźnię i przynosi ogromną satysfakcję i radość. Bardzo dziękuję mojej nauczycielce języka polskiego pani Marii Liburskiej za pomoc w pisaniu i za motywację do wzięcia udziału w konkursowych zmaganiach. Dziękuję także panu dyrektorowi SP 2 Markowi Majowi, pani dyrektor Elżbiecie Sych oraz moim nauczycielom za to, że przez 8 lat wspierali mnie w zdobywaniu wiedzy i rozwijaniu zainteresowań- mówi Michalina.

Michalina jest także Laureatką XXXVIII Wojewódzkiego i XXIV Ogólnopolskiego
Przeglądu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej LIPA 2020
pod patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej

Źródło: Organizator konkursu 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama