Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 października 2024 21:32
ZOBACZ:
Reklama

Dostęp do bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży od 1 września

Od 1 września, kobiety ciężarne będą miały dostęp do bezpłatnych leków. Ministerstwo Zdrowia opublikowało, w tym tygodniu, listę lekarstw refundowanych.
Dostęp do bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży od 1 września
Dostęp do bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży od 1 września

Jest na niej 114 pozycji, dostępnych na receptę, które są najczęściej stosowane przez ciężarne. Receptę na leki, oznaczone jako leki „C”, będzie mógł wystawić lekarz lub położna, posiadający kontrakt z NFZ albo inny lekarz, na podstawie zaświadczenia wystawionego przez lekarza lub położną, którzy stwierdzili ciążę.

Dr n. med. Grzegorz Świercz, specjalista położnictwa i ginekologii oraz endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości z WSzZ wylicza, że najczęstszymi schorzeniami w ciąży jest cukrzyca i nadciśnienie. Część kobiet choruje już przed ciążą i wymagają one przewlekłego leczenia rożnymi preparatami, a drugą grupę stanowią pacjentki, u których choroba pojawia się w czasie ciąży i jest przez nią niejako wywołana.

– W jednym i w drugim przypadku istnieje konieczność stosowania środków medycznych. Ponieważ borykamy się z problemem dzietności, czyli chcemy, aby jak najwięcej kobiet było w ciąży, nawet ta skromna zachęta materialna, jest dobrym rozwiązaniem – uważa dr Grzegorz Świercz.

Doktor Magdalena Dolecka – Ślusarczyk z Kliniki Chorób Wewnętrznych WSzZ, przewodnicząca Świętokrzyskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego przyznaje, że liczba cukrzyc w ciąży wzrasta. Na przestrzeni ostatnich lat, zmieniły się wytyczne dotyczące rozpoznania tej choroby u kobiet, które spodziewają się dziecka, w związku z czym, cukrzycę wykrywa się u większej liczby pacjentek. Diabetolog podaje, że na przestrzeni ostatnich lat, wzrost był z 3 do 10 procent. Magdalena Dolecka – Ślusarczyk mówi, że w przypadku cukrzycy w ciąży, leczenie i ścisła samokontrola są konieczne, gdyż ich brak może doprowadzić do poważnych powikłań zarówno w organizmie matki, jak i dziecka. Około 20-30 procent chorych, ciężarnych wymaga insulinoterapii.

Lista bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży dostępna jest na:
http://dziennikmz.mz.gov.pl/api/DUM_MZ/2020/60/journal/6266

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że lista będzie uzupełniana.


Źródło: WSzZ


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama