Program z dnia 27 05 2020
Włącz play aby uruchomić program.
Zoom na Europę: Zielona Europa
Drugie spotkanie „Zoom na Europę” dotyczy ekologii, a gośćmi spotkania on-line są Adam Wajrak i Tomasz Aniśko.
Kilka miesięcy temu Komisja Europejska przedstawiła "Europejski Zielony Ład" - pakiet działań, który zakłada, że do 2050 roku Europa stanie się kontynentem neutralnym dla klimatu. O założeniach tego przedsięwzięcia, koniecznych inwestycjach i działaniach, a także o tym czy koronawirus może wstrzymać "Zielony Ład" porozmawiamy w kolejnym odcinku programu "Zoom na Europę".
Tomasz Aniśko - architekt krajobrazu, naukowiec i wykładowca uniwersytetów w Polsce i w USA, kurator ogrodów botanicznych. Ukończył Akademię Rolniczą w Poznaniu (magister inżynier ogrodnictwa) oraz University of Georgia (doktor ogrodnictwa). Przez 25 lat mieszkał w Stanach Zjednoczonych, gdzie pracował naukowo, wykładając na amerykańskich uniwersytetach. Wspólnie z żoną prowadził studio krajobrazu, które zajmuje się projektowaniem parków, ogrodów i osiedli. Przez wiele lat opiekował się jedną z największych kolekcji roślin w sławnych ogrodach Longwood koło Filadelfii. Poszukiwał i zbierał nowe rośliny na kilku kontynentach, brał udział w ekspedycjach do ponad 30 krajów świata. Jest członkiem Partii Zieloni oraz jej Przewodniczącym w Ośnie. W 2019 roku uzyskał mandat posła, startując z pierwszego miejsca listy Koalicji Obywatelskiej w Województwie Lubuskim. W sejmie pełni funkcję wiceprzewodniczącego komisji ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa, oraz zasiada w komisji rolnictwa i rozwoju wsi. Uczestniczy w inicjatywach na rzecz ochrony przyrody, zazieleniania miast oraz harmonijnego współistnienia człowieka i natury.
Adam Wajrak - przyrodnik, dziennikarz, aktywista, mieszkaniec Puszczy Białowieskiej. Od najmłodszych lat zajmował się pomaganiem zwierzętom i interesował ochroną przyrody. Od 1991 roku pozostaje związany z Gazetą Wyborczą. Jest autorem ponad 700 artykułów, kilku książek i komiksów. Szczególnie interesuje się relacjami pomiędzy różnymi gatunkami zwierząt a ich środowiskiem naturalnym jak i wpływem działalności człowieka. W 2000 roku wraz z trzema przyjaciółmi przekroczył na nartach granicę między Kanadą i Grenlandią. Jest członkiem wielu naukowych instytucji, między innymi Instytutu Oceanograficznego oraz pracownikiem Polskiej Akademii Nauk. Jako jedyny Polak został w 2005 roku uznany za Bohatera Europy przez amerykański tygodnik TIME za obronę środowiska naturalnego. W 2006 roku zainicjował zbieranie podpisów pod petycją w sprawie obrony Doliny Rospudy. Za cykl artykułów na temat Doliny Rozpudy otrzymał w 2007 roku Nagrodę im. Andrzeja Woyciechowskiego w kategorii najlepszy materiał dziennikarski, który wpłynął istotnie na życie Polaków.
Spotkanie organizuje: Grupa Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim. Więcej informacji na: www.eppgroup.eu/pl
Misja Grupy EPL w PE to m.in. działanie na korzyść wszystkich Europejczyków, w celu budowania bardziej ambitnej i pewnej siebie Europy, w której każdy ma równe szanse na sukces; obrona zjednoczonej Europy, która szanuje zasadę pomocniczości, bez sprzeczności między tożsamością europejską, narodową i lokalną. Umieszczenie ludzi w centrum europejskiego projektu, wzmacniając europejską demokrację i odpowiedzialność jej instytucji; obrona europejskiego stylu życia, opowiadając się za zjednoczoną Europą opartą na wartościach ludzkiej godności, wolności, solidarności, poszanowania praw człowieka i praworządności.
- 27.05.2020 09:12
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze