Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 października 2024 07:21
ZOBACZ:
Reklama

Ponad 1000 litrów krwi od terytorialsów i podchorążych

Od 6 marca, zaledwie dwa dni po wykryciu pierwszego przypadku zarażenia wirusem SARS-CoV-2, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej zostali skierowani do pierwszych działań przeciwkryzysowych. Równolegle z eskalacją zagrożenia epidemiologicznego Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaczęły borykać się ze zmniejszoną liczbą krwiodawców.
Ponad 1000 litrów krwi od terytorialsów i podchorążych
Ponad 1000 litrów krwi od terytorialsów i podchorążych

Spadła liczba dawców indywidualnych i planowych zorganizowanych zbiórek w instytucjach. Sytuacja ta zagroziła poziomowi strategicznych zapasów krwi. Dlatego już na początku pandemii Narodowe Centrum Krwi zwróciło się z apelem do społeczeństwa „Oddajcie krew, jest teraz bardzo potrzebna!”. Niemalże natychmiast na apel odpowiedzieli żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej organizując donacje zbiorowe w jednostkach macierzystych i indywidualne w swoich miejscach zamieszkania. Do akcji honorowego krwiodawstwa aktywnie włączyli się też podchorążowie Akademii Wojskowych. 

Akcja nabrała tempa i ogólnokrajowego charakteru wraz z rozpoczęciem operacji przeciwkryzysowej Wojsk Obrony Terytorialnej o kryptonimie ODPORNA WIOSNA. W pierwszych dniach udział w akcji krwiodawstwa zadeklarowało około 1000 żołnierzy i podchorążych. Miało się to przerodzić w zasilenie systemu ratowania życia około 500 litrami krwi. Wzmożona akcja honorowego krwiodawstwa osiągnęła bezprecedensową skalę. W ciągu miesiąca naszych działań do Banków Krwi trafiło ponad 1000 litrów krwi od niespełna 2500 dawców.


Żołnierze 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej odpowiadając na apel Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa licznie zgłaszali się do punktów pobrań w Kielcach i Sandomierzu. Pięćdziesięciu dwóch Świętokrzyskich Terytorialsów oddało łącznie 34 litry krwi.


Obecnie akcja przerodziła się w stałą inicjatywę żołnierzy i podchorążych, koordynowaną przez Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa o intensywności uzależnionej od bieżących zapasów. W obliczu nadzwyczajnej potrzeby wykazaliśmy się żołnierską skutecznością. Wraz z żołnierzami operacyjnymi Wojsko Polskie odtworzyło rezerwy i zabezpieczyło potrzeby krwi w Polsce zapewniając bezpieczeństwo obywateli.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama