Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 października 2024 17:34
ZOBACZ:
Reklama

„Frontem do obywatela”. Sąd już w nowym budynku

Trwający 2,5 roku remont budynku po komendzie skarżyskiej policji zmierza ku końcowi. Wprawdzie nie wszystko zostało jeszcze dokończone, ale sąd rejonowy już funkcjonuje w nowych warunkach.

W budynku, w którym jeszcze kilka lat temu mieściła się Komenda Powiatowa Policji, teraz funkcjonuje sąd rejonowy. Po dwuipółletnim remoncie praca sądu już toczy się w nowych pomieszczeniach.

- Dzięki wsparciu ministerstwa uzyskaliśmy środki na przeprowadzenie całkowitego remontu części przekazanej nam przez Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej. Poczynając od piwnic, a kończąc na dachu - mówi prezes sądu Grzegorz Fura.

Ma być szybciej i sprawniej, m.in. dzięki dodatkowym salom rozpraw, których w odremontowanym budynku ulokowano cztery, co łącznie daje ich dziesięć. Dodatkowo praktycznie wszystkie sprawy interesanci będą mogli załatwić praktycznie w jednym miejscu. Jedynie wydział ksiąg wieczystych pozostanie w „starym” budynku.

- Doprowadziliśmy też do tego, że wydział rodzinny, który wcześniej znajdował się poza budynkiem głównym, zostanie ulokowany tutaj. Także tutaj będą pracować wszyscy kuratorzy. Będzie potrzeba to będziemy sądzić więcej.

Zdaniem prezesa sądu rejonowego w Skarżysku-Kamiennej Grzegorza Fury, najważniejsze dla sprawnego funkcjonowania jednostki jest obszerne archiwum, które powstało w piwnicach budynku. Rocznie w sądzie odbywa się około 25 tys. spraw.

- Każda sprawa musi być "zaokładkowana" i złożona do archiwum stąd pozyskanie powierzchni archiwalnej było bardzo istotne.

Sprawnej obsłudze wszystkich tych, którzy mają jakąkolwiek sprawę w tutejszym sądzie ma służyć Biuro Obsługi Interesanta znajdujące się tuż przy wejściu głównym wraz z czytelnią akt. Już na wejściu do budynku znajdują się tzw. „bramki”, dalej pomieszczenia dla zatrzymanych doprowadzonych na sprawy z aresztu.

- Te osoby będą oczekiwać w osobnych pomieszczeniach, jeśli zajdzie taka potrzeba. Nie będą też miały w ogóle kontaktu z innymi, którzy w różnych sprawach przychodzą do sądu.

Remont nie jest jeszcze ukończony, trwają ostatnie prace. W starej części budynku przewidziano jeszcze m.in. utworzenie nowego „niebieskiego pokoju”, czyli miejsce, w którym przesłuchiwane będą osoby pokrzywdzone przestępstwami na tle seksualnym czy też osoby nieletnie.

Na remont do tej pory wydano około 18-19 milionów.

- Muszę podkreślić, że zaczęliśmy od fundamentów, budynek jest z lat pięćdziesiątych, nigdy nie było w nim generalnego remontu, a w piwnicach stała woda.

Budynek został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, już przy wejściu znajduje się winda wraz z kamerą i dzwonkiem.

Oficjalne otwarcie, przy sprzyjających warunkach, planowane jest w połowie tego roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama