Wyjątkowym jest z pewnością Nadleśnictwo Kielce, które otacza stolicę regionu. Ze względu na to, że tereny te znajdują się również w granicach administracyjnych miasta lub w jego bliskim sąsiedztwie, uważa się je za „zielone płuca Kielc”.
W najbliższym odcinku programu "Droga do Niepodległości szlakiem świętokrzyskiej przyrody" odwiedzimy lasy nadleśnictwa Kielce, na którego terenie znajduje się 10 rezerwatów przyrody (m.in. Karczówka czy Jaskinia Raj), dwa parki krajobrazowe (Chęcińsko-Kielecki oraz Suchedniowsko-Oblęgorski), a także sześć obszarów chronionego krajobrazu. Biesak-Białogon to najmniejszy, kielecki rezerwat geologiczny. Znajduje się u podnóża Kamiennej Góry. Utworzono go w 1981 roku. Zajmuje powierzchnię ponad 13 ha. Znajdują się tu piaskowce i mułowce dolnego kambru oraz jezioro powstałe w wyniku zalania dawnego kamieniołomu.
Biesak-Białogon graniczy ze znajdującym się po południowej stronie Kielc Stadionem. Zarówno dziś, jak i przed II wojną światową, ta część miasta pełni głównie rolę rekreacyjną. To również świadek burzliwej historii czasów II Wojny Światowej. Ze względu na kameralny charakter i bliskość centrum miasta, zbocza Pierścienicy stały się miejscem kaźni dla wielu kielczan i mieszkańców ówczesnego województwa kieleckiego.
Napisz komentarz
Komentarze