Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 8 października 2024 04:56
ZOBACZ:
Reklama

Powiatowy Konkurs Ortograficzny Szkół Ponadgimnazjalnych i Gimnazjalnych

W Zespole Szkół Transportowo-Mechatronicznych w Skarżysku-Kamiennej już po raz szesnasty odbył się Powiatowy Konkurs Ortograficzny Szkół Ponadgimnazjalnych i Gimnazjalnych. Tym razem skupiono się na tematyce związanej z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę.

Do dyktanda przystąpiło 22 uczniów z pięciu placówek (I LO, II LO, ZSE, ZSTM oraz Niepubliczne Gimnazjum Nr 6). W tym roku, w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę, organizatorki konkursu: Ewa Jaworska,Iwona Kowalik, Agata Krawarska ułożyły tekst tematycznie związany z tym wydarzeniem.

Podczas oczekiwania na wyniki młodzież wysłuchała ciekawej prelekcji pana Piotra Berlińskiego – nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie w ZSTM, związanej z dążeniami Polaków do niepodległości. Wykład był urozmaicony prezentacją multimedialną przygotowaną prze z uczniów ZSTM.

Laureatami konkursu spośród uczniów szkół ponadgimnazjalnych zostali:

I miejsce: Dawid Kabała z ZSE,
II miejsce: Monika Młodawska z II LO,
III miejsce: Karol Szapsza z I LO,

Poniżej cały tekst dyktanda:

Leśna opowieść

Pośród dziko rosnących krzaków czeremchy, spróchniałych wierzb i brzóz, niczym żagiew rozżarzyło się ognisko, wokół rozprysnęły się iskry. Po niedawnej burzy, w czasie której spadły hektolitry wody, wiatr kołysał jeszcze wierzchołkami drzew. W oddali można było dostrzec krwistoczerwoną jarzębinę oraz kędzierzawe łopuchy w pobliżu srebrzących się strużek. Raz po raz słychać było pohukiwania sów i pustułek. Druh Joachim, zwany przez harcerzy Wernyhorą, zaczął rzępolić na gitarze, ale drużynowy spiorunował go karcącym spojrzeniem. Bądź co bądź za chwilę na tychże północno-wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej miała rozpocząć się niecodzienna lekcja historii, dzięki której harcerskie bractwo miało odbyć podróż do chwalebnej przeszłości naszego kraju. Podchorąży podszedł do zgromadzonych przy ognisku harcerzy z zastępu „Żbik” zaczął snuć swą opowieść:

„W listopadzie 1918 roku po stu dwudziestu trzech latach niewoli państwo polskie odzyskało niepodległość. Ziściły się marzenia kilku pokoleń Polaków, przeciwstawiających się w ciągu tego okresu trzem zaborcom: rosyjskiemu, pruskiemu i austriackiemu. Swój sukces Polacy zawdzięczali zarówno nadzwyczaj sprzyjającej koniunkturze międzynarodowej, jak i zdobytej umiejętności wyzyskania korzystnego układu sił politycznych. Pierwsza wojna światowa spowodowała bowiem prawie równoczesny upadek wszystkich państw zaborczych”.

Po tym krótkim wstępie popłynęła opowieść o chmarach najeźdźców, hordach zaborczych barbarzyńców, o barwnym życiu i bohaterskich czynach Naczelnika Państwa, Józefa Piłsudskiego oraz jego wiernych piłsudczykach, o odbudowie polskiego państwa, w którym niemały udział miały wybitne postacie polskiej sceny politycznej, takie jak Roman Dmowski, Ignacy Paderewski, Władysław Grabski czy Eugeniusz Kwiatkowski.

Druhowie pogrążeni w skupieniu i z wypiekami na twarzach słuchali tej arcyciekawej  opowieści. Na koniec harcerska brać, by hołubić pamięć o legionistach, zaśpiewała chóralnie „Marsz Pierwszej Brygady”, którą marszałek Józef Piłsudski nazwał „najdumniejszą pieśnią, jaką kiedykolwiek Polska stworzyła”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama