Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 8 października 2024 04:49
ZOBACZ:
Reklama

Kolejne miliony na profilaktykę i walkę z rakiem

Kampania medialna, spotkania z lekarzami, a także zakup busa do dowozu osób niepełnosprawnych na badania. Świętokrzyskie Centrum Onkologii  podpisało z marszałkiem województwa  kolejną umowę na dofinansowanie projektu „Być świadomą kobietą - wsparcie profilaktyki raka szyjki macicy”.  Projekt realizowany będzie na terenie dwunastu gmin w Kieleckim Obszarze Funkcjonalnym.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii zachęca do badań profilaktycznych i zyskuje kolejnych partnerów.  Placówka podpisała z marszałkiem województwa kolejną umowę na dofinansowanie projektu  „Być świadomą kobietą - wsparcie profilaktyki raka szyjki macicy”.

Skierowany jest on do prawie 4 000 kobiet w wieku od 25 do 59 lat. Zaplanowano między innymi spotkania ze specjalistami dla kobiet i mężczyzn z dwunastu gmin Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego.

- Nawet jeśli jedna osoba przyjdzie na takie spotkanie to zmusi do refleksji – mówi prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Oprócz spotkań ze specjalistami odbędą się także: kampania medialna zachęcająca do badań, konferencje dla lekarzy, zaplanowano również zakup busa do dowozu osób niepełnosprawnych. Wartość  projektu to prawie dwa miliony złotych.  To dopełnienie działań profilaktycznych  prowadzonych przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii od kilku miesięcy.

- W tej chwili Kielce i najbliższe otoczenie też będzie objęte badaniami profilaktycznymi w zakresie raka szyjki macicy i raka piersi to bardzo ważne działanie bo bez podniesienia świadomości naszego społeczeństwa nie poprawimy wyników leczenia -  mówi prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Wsparcie w realizacji projektu deklarują samorządowcy. Niestety, kobiety wciąż  niechętnie przychodzą na badania.  Na cytologię zgłasza się zaledwie 20 procent pań objętych programem. W 2015 roku na raka szyjki macicy w świętokrzyskiem umarło 37 kobiet.

- Żaden z tych zgonów nie powinien się zdarzyć to wina nas lekarzy, a także kobiet i braku świadomości, że proste badanie cytologiczne może uratować życie – mówi dr n. med. Leszek Smorąg, ginekolog onkolog ze ŚCO.

Dlatego potrzebna jest profilaktyka. Świętokrzyskie Centrum Onkologii  w kwietniu tego roku podpisało już z władzami województwa osiem podobnych umów, które są realizowane w blisko 90 świętokrzyskich gminach. W sumie na działania profilaktyczne dotyczące raka Urząd Marszałkowski przeznaczył ponad 10 milionów złotych

- Trzeba tylko przełamać niechęć kobiet i mężczyzn, myślę, że te zmasowane działania lekarzy przyniosą efekty, ale najwięcej zależy od nas samych – mówi Adam Jarubas, marszałek województwa

Warto dodać, że cały czas po regionie jeździ cytomammobus, w którym można wykonać badania wykrywające raka szyjki macicy i raka piersi . Istnieje również możliwość dowozu pań na badania. Szczegóły na stronie internetowej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama