Z propozycją zmiany nazwy ulicy wyszedł radny Adam Ciok na początku roku podczas miejskiej sesji. Zmiana nazwy, związana z zapisami ustawy dekomunizacyjnej z kwietnia 2016 roku, nie wzbudziła entuzjazmu wśród mieszkańców, którzy zgłosili do prezydenta swój sprzeciw. Proponowali, by datę, zamiast z wkroczeniem Armii Czerwonej, wiązać raczej z zakończeniem hitlerowskiej okupacji.
Sprawa została skonsultowana z Instytutem Pamięci Narodowej w Kielcach. W odpowiedzi IPN wskazał, że nazwa powinna zostać zmieniona. Jednocześnie zaproponował mniej kosztowne dla mieszkańców rozwiązanie. 17 Stycznia zostanie, ale powiązane będzie z inny wydarzeniem historycznym. Do tego potrzebna jest uchwała z nadaniem nazwy i uzasadnieniem.
Nowa data związana będzie z powstaniem styczniowym, a konkretnie z bitwą pod Iłżą z 1864 roku.
„...w mieście powstały miejsca przypominające te wydarzenia (Powstania Styczniowego) - np. pomnik Powstania Styczniowego usytuowany w pobliżu zalewu Rejów czy krzyż na mogile powstańczej na terenie byłej Odlewni Żeliwa i Emalierni „Kamienna". Nazwa upamiętniająca tę datę nadana jednej z ulic, będzie dodatkowym uhonorowaniem poświęcenia uczestników powstania w walce o wolną ojczyznę."
Radni zajmą się tą uchwałą w piątek. Jeśli zostanie przegłosowana, nazwa, a tym samym dokumenty mieszkańców pozostaną bez zmian, na ulicy pojawi się jedynie tablica informująca o bitwie pod Iłżą.
Napisz komentarz
Komentarze