Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 13 października 2024 16:22
Reklama

„Oddziały Łupaszki”

22 wielkoformatowe panele na których zaprezentowano szlak bojowy 5. i 6. Brygady Wileńskiej oraz sylwetki płk. Zygmunta Szendzielarza i jego podkomendnych. We wtorek w kieleckim Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” odbyło się otwarcie wystawy „Oddziały Łupaszki”.

Wystawę przygotował Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie we współpracy z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Otwarciu towarzyszyła prelekcja autora ekspozycji, dr Tomasza Łabuszewskiego.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to swoisty fenomen. Po zaledwie kilku latach zdecydowana większość polskiego społeczeństwa postrzega go jako jedno z najważniejszych polskich świąt. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, kim byli żołnierze niezłomni.

- Zauważaliśmy problem, że młodzież często nie potrafi odróżnić żołnierzy wyklętych od AK-owców – wyjaśnia Naczelnik Delegatury IPN w Kielcach, dr Dorota Koczwańska-Kalita.

O konieczności dalszej edukacji wspomina także historyk, dr Michał Zawisza, który podkreśla, że dopiero od niedawna możemy poznać całą prawdę o tych bohaterach.

- Trzeba ciągle przypominać o żołnierzach wyklętych, tym bardziej, że w okresie PRL-u na ich temat nie wolno było mówić, albo opowiadało się tendencyjnie – tłumaczy historyk, dr Michał Zawisza.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony przez sejm w 2011 roku. Było to pierwsze tej rangi uhonorowanie żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama