Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 13 października 2024 10:22
Reklama

Kieleccy radni jednomyślni ws. nowej sieci szkół

Podobnie jak inne samorządy, również kielecki ratusz przygotowuje się do reformy edukacji. W czwartek na sesji Rady Miasta uchwalona została nowa sieć szkół dla stolicy województwa.

W całym kraju trwają przygotowania do realizacji reformy edukacji. Jak już wiadomo od miesięcy, gimnazja będą systematycznie wygaszane, zaś nauka w szkołach podstawowych trwać będzie osiem lat. Reforma to jednak nie tylko wyzwanie dla szkół i uczniów, ale również samorządów. W związku ze zmianami, potrzebna jest nowa sieć szkół w każdej gminie. W naszym województwie z tego obowiązku wywiązała się, póki co, ponad połowa.

- Na dzisiaj mamy ok. 60 uchwał, z czego 24 przeszły już weryfikację z naszej strony - mówi Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty.

Od kilku tygodni, prace nad kształtem sieci szkół trwały także w Kielcach. Wiązało się to m.in. z protestami, tak jak w przypadku mieszkańców Bocianka, którzy nie chcieli przeniesienia Szkoły Podstawowej nr 1 do budynku na os. Słoneczne Wzgórze.

Termin podejmowania uchwał przez samorządy mija w piątek, 17 lutego. Z tego też powodu, temat sieci szkół pojawił się na czwartkowej sesji Rady Miasta.

- W tej chwili zaczyna się trudna praca - przekonuje Andrzej Sygut, wiceprezydent Kielc.

Radni w kwestii podjęcia uchwały dotyczącej nowej sieci szkół w Kielcach byli, co ciekawe, jednogłośni. Jak przekonuje Jarosław Machnicki z komisji edukacji, jest to efekt kompromisów, wypracowanych przez Radę, we współpracy z mieszkańcami.

Organizacja pracy podstawówek w nowym systemie edukacji to jedna strona medalu. Drugą, ważną kwestią będzie przygotowanie szkół średnich do przyjęcia większej liczby uczniów. Chodzi tu zwłaszcza o moment, w którym spotka się młodzież kończąca 3. klasę gimnazjum i 8. klasę szkoły podstawowej.

- Wyzwaniem będzie rok szkolny 2019/2020. Dlatego na sesji zaproponowałem budowę dwóch hal sportowych przy liceach im. Żeromskiego i Norwida. Pozwoli to na przyjęcie większej liczby uczniów, ponieważ zwykle przy halach można również dobudować nowe sale lekcyjne - uważa Jacek Wołowiec, radny PSL.

Największe zmiany, jakie zakłada nowa uchwała to utworzenie, w budynku obecnego Gimnazjum nr 7, nowej Szkoły Podstawowej nr 39 oraz przejęcie przez Szkołę Podstawową nr 34 budynku Gimnazjum nr 9.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama