Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 13 października 2024 08:25
Reklama

„Światełko dla Armii Krajowej”

Równe 75 lat temu Związek Walki Zbrojnej przekształcono na Armię Krajową. Z tej okazji w całej Polsce zorganizowano obchody tej rocznicy, a patronat nad akcją objął prezydent Andrzej Duda. W Kielcach uczczono to wydarzenie poprzez zapalenie symbolicznego znicza w dziesięciu miejscach upamiętniających heroizm żołnierzy AK.

Akcja „Światełko dla Armii Krajowej” to jeden z elementów centralnych obchodów 75. rocznicy utworzenia największej formacji zbrojnej. Organizuje je Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Światowy Związek Żołnierzy AK. Patronat nad akcją objął prezydent Andrzej Duda.

- W naszej świadomości 14 lutego funkcjonuje jako dzień zakochanych. My próbujemy to połączyć i proponujemy Polakom, aby zakochali się w swojej ojczyźnie – mówi Andrzej Pruś ze Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Znicze zapłonęły w miejscach związanych z czynem zbrojnym największej formacji Polskiego Państwa Podziemnego. W Kielcach to m.in. teren udanego zamachu na Franza Wittka, pomniki Armii Krajowej czy cmentarz partyzancki. W tegoroczne obchody powstania AK włączyli się m.in. harcerze.

- Harcerze odpowiedzieli na apel pani wojewody i w ciągu kilku dni zorganizowaliśmy znicze i całą akcję upamiętnienia żołnierzy AK – wyjaśnia podharcm. Łukasz Mucha z Komendy Chorągwi ZHP w Kielcach.

Żołnierze Armii Krajowej i ich odwaga powinny być wzorem dla dzisiejszej młodzieży. Najmłodszy odnotowany powstaniec, który walczył o wolność ojczyzny miał tylko 9 lat. Organizatorów martwi niskie zaangażowanie ludzi młodych w uczczenie tego święta.

- Młodzieży bywa bardzo mało na tych uroczystościach. Rozmawiałem z różnymi przedstawicielami, którzy mają związek ze szkołami i niestety jakoś ta sprawa nie wypaliła – tłumaczy mjr Zbigniew Mielczarek, prezes zarządu Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Kielcach.

Do najważniejszych zadań największej formacji Polskiego Państwa Podziemnego należało prowadzenie oporu zbrojnego przeciwko okupantowi hitlerowskiemu i przygotowanie mającego wybuchnąć w sposobnej chwili ogólnokrajowego powstania. Armia Krajowa została rozwiązana w lutym 1945 roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama