Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 13 października 2024 04:24
Reklama

Zmiany na lepsze

Z roku na rok do sądów wpływa coraz więcej wniosków o upadłość konsumencką. Wynika to z faktu, że w 2015 i 2016 roku do ustawy o prawie upadłościowym i naprawczym wprowadzono korzystne dla dłużników nowelizacje.

Upadłość konsumencka to redukcja lub umorzenie zobowiązań osoby fizycznej, która jest możliwa dzięki prawu upadłościowemu i naprawczemu. Od 1 stycznia 2015 roku ustawa ta zmieniła się w dużej mierze, w części dotyczącej zakresu postępowania dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Rok później rozszerzyła się o niektóre podmioty gospodarcze. Do czasu nowelizacji ustawy, spraw prowadzonych w tym zakresie było niewiele, nawet w skali całego kraju.

- Z każdym rokiem tych spraw przybywa. To nie znaczy, że przybywa nam osób niewypłacalnych, tylko wydaje się, że popularyzacja wiedzy, że można coś zrobić z zadłużeniem trafia do ludzi – mówi Iwona Róziewicz, Sędzia Sądu Rejonowego w Kielcach.

Jedną z możliwości postępowania upadłościowego jest egzekucja długów przy likwidacji majątku i zaspokojeniu wierzycieli. Sąd zleca dłużnikowi zrobienie planu spłaty z podaniem konkretnych kwot. Na jego spłatę ma czas do 36 miesięcy. Po tym pozostałe długi zostają umorzone. Istnieje też druga możliwość.

- Sąd kończąc właściwe postępowanie, po zlikwidowaniu całego majątku, może ze względu na stan zdrowia, finansowy, orzec o umorzeniu zobowiązań bez sporządzenia planu spłaty – dodaje Iwona Róziewicz, Sędzia Sądu Rejonowego w Kielcach.

W 2015 roku do V Wydziału Gospodarczego Sądu Rejonowego w Kielcach wpłynęło 105 wniosków o upadłość konsumencką. W 2016 roku natomiast już 186. Na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości można znaleźć poradniki, które ułatwią wypełnienie odpowiedniego wniosku oraz wyjaśnią kto i na jakich zasadach może skorzystać z upadłości konsumenckiej według aktualnych przepisów prawa upadłościowego i naprawczego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama