Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 13 października 2024 00:13
Reklama

Walka z narkomanią w województwie świętokrzyskim

Problem narkomanii jest powszechnie znany. Z roku na rok niestety coraz bardziej nasila się w Polsce. Władze województwa świętokrzyskiego stawiają na profilaktykę, bo w tym przypadku zdecydowanie lepiej jest zapobiegać, niż leczyć.

- Robiliśmy badania porównawcze, które wykazały, że w Polsce problem narasta – wyjaśnia Anna Nocuń, dyrektor departamentu Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Chodzi o problem narkotykowy. Jak się okazuje, po te groźne substancje sięgają coraz młodsi. Choć najbardziej narażeni są gimnazjaliści oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, to problem ten rozszerza się również na osoby w młodszym wieku.

- Jeżeli chodzi o młodzież i dorosłych to najczęściej sięgają oni po marihuanę oraz haszysz, ale coraz większym problemem są też leki dostępne bez recepty – mówi Beata Nowak, ekspert wojewódzki ds. Narkotykowych i Narkomanii departamentu Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Samorząd województwa świętokrzyskiego stawia przede wszystkim na profilaktykę. W tym przypadku zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć.

- Dzisiaj profilaktyka ma szczególne znaczenie. Dotkliwy jest chociażby problem dopalaczy, dlatego musimy uświadamiać jak ryzykowne są takie substancje – tłumaczy Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Problem narkotyków był jednym z tematów XXX sesji Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, na której rozpatrzono projekt uchwały w sprawie przyjęcia Wojewódzkiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2017 – 2020.

- Województwo świętokrzyskie zaangażowało się w rozwiązanie tego problemu, bo wiemy, że on narasta – mówi Tomasz Zbróg, radny sejmiku województwa.

Wojewódzki Program Przeciwdziałania Narkomanii ma trzy główne zadania. Przede wszystkim koncentruje się na profilaktyce skierowanej do młodzieży. W tym roku ważną kwestią będzie także uświadamianie rodziców, opiekunów i nauczycieli. Trzecim aspektem programu natomiast będą działania poświęcone osobom wychodzącym z nałogu.

- W 2014 roku było przeznaczone na narkomanie 50 tysięcy złotych. Przez dwa kolejne lata 70 tysięcy złotych, a w tym roku mamy w budżecie 100 tysięcy złotych – dodaje Anna Nocuń, dyrektor departamentu Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Jeśli środki na to pozwolą departament Ochrony Zdrowia chce zainwestować także w stworzenie strony internetowej z informacją, gdzie znajdują się poradnie, w których można szukać pomocy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama