Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 11 października 2024 16:18
Reklama

Edukacja poprzez zabawę. W Geoparku powstanie Geologiczny Ogród Doświadczeń

Nową odsłonę Dewońskiej Opowieści odkryje przed nami Centrum Geoedukacji w Kielcach. Już w 2019 roku kielczanie będą mogli przenieść się w czasie. Ekspozycja stała zmieni swoje oblicze i zwiedzających zabierze w podróż do wnętrza Ziemi. A gdy na zewnątrz dopisze pogoda dzieci i całe rodziny będą mogły spędzać czas w Geologicznym Ogrodzie Doświadczeń.

Najbardziej charakterystycznymi elementami w budowie geologicznej Kielc i regionu świętokrzyskiego są skały z okresu dewonu. I to właśnie dewon jest motywem przewodnim ekspozycji stałej, która mieści się w kieleckim Geoparku. W ciągu najbliższych trzech lat zmieni ona swoje oblicze. Centrum Geoedukacji rozstrzygnęło przetarg na projekt dot. modernizacji ekspozycji stałej oraz budowę Geologicznego Ogrodu Doświadczeń. Koncepcję będzie realizować Fabryka Dekoracji z Krakowa.

- Priorytetem jest atrakcyjność wizualna dla odbiorcy. Obecnej wystawie brakuje tego sznytu, tego „opakowania” i my chcemy to opakowanie wykonać, które przeniesie zwiedzającego w zupełnie inną przestrzeń - powiedział Michał Poros, kierownik Centrum Geoedukacji.

Ekspozycja stała będzie składała się z trzech zasadniczych części: Dewońskiej Opowieści, która będzie zmodernizowaną formą obecnej ekspozycji, nowoczesne Geolaboratorium z kapsułą badawczą oraz zespół Groty i Jaskini, które w naturalistyczny sposób mają przedstawić proces tego co działo się na Ziemi z uwzględnieniem fauny i flory.

- Sama Dewońska Opowieść została stworzona jako kapsuła, która ma możliwość przenoszenia się w czasie. Zwiedzający mają znaleźć się w zupełnie innym świecie - powiedział Piotr Giemborek, architekt.

Ogród sensoryczny, edukacyjna piaskownica, przekrój Ziemi, dwie lunety i zegar słoneczny, to wszystko znajdzie się na dachu Geoparku, gdzie powstanie Geologiczny Ogród Doświadczeń. To miejsce dla wszystkich, nie tylko dla dzieci, ale i dla całych rodzin. Tu będzie odbywać się edukacja poprzez zabawę.

- Jest to obszar, który ma uatrakcyjnić tereny zielone na zewnątrz. Jest to forma architektury krajobrazu, która przekazuje informacje merytoryczne nt. geologii, procesów geologicznych - dodał Piotr Giemborek, architekt.

Poza tym powstanie kino 5D ze specjalnie przygotowanym filmem. Modernizacja ekspozycji stałej jak i zarówno budowa Geologicznego Ogrodu Doświadczeń będzie powstawała etapami. Nie zakłóci to codziennej pracy Geoparku. Całość ma być gotowa w czerwcu 2019 roku.

- Koszt całej inwestycji to ok. 5 mln 800 tys. zł. Termin realizacji, który został założony to czerwiec 2019 roku - dodał Michał Poros, kierownik Centrum Geoedukacji.

Pieniądze w 85% będą pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego, pozostałe 15% to wkład własny.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama