Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 11 października 2024 08:20
Reklama

Powiat podsumował projekt na ludowo

Powiat kielecki podsumował projekt „Góry Świętokrzyskie kolebką tradycji”, który finansowany był ze środków szwajcarskich. Bez niego nasi regionalni artyści i kulinarni i muzyki ludowej nie mieli by szansy zaprezentować nam dorobku świętokrzyskiej kultury.

Projekt „Góry Świętokrzyskie kolebką tradycji” realizowany był w ramach programu „Góry Świętokrzyskie naszą przyszłością” współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Starosta podsumował cały projekt.

- To był projekt, który miał na celu podkreślanie i kultywowanie naszych rodzimych tradycji. To dziedzictwo kulturowe w powiecie kieleckim jest bardzo ważnym elementem dla nas wszystkich. Chcemy podkreślać jego walory - powiedział Michał Godowski, starosta powiatu kieleckiego.

Dofinansowanie ze środków szwajcarskich wyniosło 50 tys. zł. W ramach tego udało się zrealizować trzy projekty, które dla naszego regionu były świetną promocją.

- W ramach tego projektu zrealizowaliśmy trzy przedsięwzięcia. Po pierwsze Jarmark Świętokrzyski na Świętym Krzyżu, Powiatowy Przegląd Kapel i konkurs na najsmaczniejszą potrawę i Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych i Solistów w Chmielniku – dodał starosta.

Przykładem tego, jak świetnie tego typu konkursy wpływają na promocję powiatu, kuchni regionalnej i kultury ludowej są sami uczestnicy. To dzięki nim możemy przypomnieć sobie jak np. smakowała kuchnia regionalna kilkadziesiąt lat temu. Pani Elżbieta od 5 lat bierze udział w konkursach kulinarnych. W tym ostatnim, który odbył się w Pierzchnicy jej „Parzybroda” zdobyła pierwsze miejsce.

- Interesuje się kuchnią regionalną i dlatego biorę udział w takich konkursach - powiedziała Elżbieta Osman, laureatka konkursu na najsmaczniejszą potrawę

Od 2005 roku z kolei zespół „Wierna rzeka” wprowadza swoich słuchaczy w ludowy i wiejski klimat. Zespół liczy blisko 20 osób i jest laureatem wielu konkursów.

- U nas królują cięte polki i przeplatamy to walczykami, ale i obereczek też się zdarza - Stanisław Śliwa, skrzypek z zespołu „Wierna rzeka”


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama