Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 11 października 2024 06:31
Reklama

Wygrać z rakiem

W Polsce tylko w 2013 roku zdiagnozowano raka głowy i szyi u blisko 11 000 osób. Z tej samej przyczyny zmarło wtedy prawie 6 000 pacjentów. Pomóc w walce z szóstym co do częstotliwości występowania rakiem w Polsce ma zorganizowany już po raz czwarty Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.

- Była w ciąży, usunęliśmy jej krtań, zrobiliśmy cesarskie cięcie i dokończyliśmy leczenie. Było to dla mnie niesamowite uczucie, kiedy ta kobieta przychodziła do mnie z dzieckiem na kontrole i normalnie mówiła – wyjaśnia dr n. Med. Sławomir Okła, Świętokrzyskie Centrum Onkologii.

To tylko jedna z wielu osób, którą pomimo zachorowania na raka z grupy nowotworów głowy i szyi, udało się uratować w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Niestety ponad 60% pacjentów w momencie diagnozy znajduje się w zaawansowanym stopniu choroby, z czego 60%  umiera w ciągu 5 lat. Przy takim stadium niezbędne jest chirurgiczne usunięcie nowotworu. To z kolei wiąże się z dużym okaleczeniem. Dlatego tak ważne jest jego wczesne wykrycie. Po pierwsze, dzięki temu zwiększa się stopień przeżywalności do 80-90 %, a po drugie wyleczenie go jest mniej bolesne. Problem może stanowić jednak samo zauważenie objawów.

- Wczesne objawy są tożsame z infekcjami dróg oddechowych, czyli gdy mamy chrypkę, wydzielinę z nosa lub czujemy ból przy połykaniu – mówi dr n. Med. Sławomir Okła, Świętokrzyskie Centrum Onkologii.

Poza tym ból gardła, guz na szyi, pieczenie języka, niegojące się owrzodzenie, czy chociażby czerwone lub białe naloty w jamie ustanej. Gdy, któryś z objawów utrzymuje się przez trzy tygodnie, konieczne jest zgłoszenie się do lekarza. Na nowotwory głowy i szyi szczególnie narażeni są palacze, osoby, które spożywają duże ilości alkoholu oraz nosiciele niektórych podtypów wirusa HPV.

- Obserwujemy wzrost  zachorowalności wśród tak zwanych młodych dorosłych, czyli osób poniżej 40 roku życia – dodaje dr n. Med. Sławomir Okła, Świętokrzyskie Centrum Onkologii.

Rak głowy i szyi to nazwa zbiorcza dla każdego nowotworu, który zlokalizowany jest w obszarze głowy oraz szyi, z wyjątkiem tych usytuowanych w mózgu. By wyleczyć raka z tej grupy niezbędna jest praca całego zespołu.

- Pacjenci mają wszystko pod jednym dachem i mogą się kompleksowo leczyć. To bardzo ważne – mówi Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

W Polsce, choć nowotwór głowy i szyi jest szóstym co do częstotliwości występowania, wciąż pozostaje tematem tabu. Z problemem tym boryka się również cały Starty Kontynent. Stąd też już po raz czwarty zorganizowano tydzień profilaktyki nowotworów tego typu. Od 19 do 23 września w różnych placówkach Służby Zdrowia na terenie całej Polski można wykonać bezpłatne badania. W województwie świętokrzyskim dostępnych jest 5 punktów: dwa w Kielcach oraz po jednym w Ostrowcu Świętokrzyskim, Skarżysku – Kamiennej i we Włoszczowie. Szczegóły dostępne są na stronie Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi: www.oppngis.pl.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama