Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 10 października 2024 20:23
Reklama

Czy płacimy abonament RTV?

Ponad 37 tysięcy wezwań do zapłaty za abonament radiowo-telewizyjny wystawiły urzędy skarbowe w całym województwie świętokrzyskim. Co prawda, to mniej niż w latach ubiegłych, ale wcale nie oznacza to, że mieszkańcy po prostu płacą za radio i telewizję. Jak się okazuje płacić trzeba, bo długi będą ściągane z pensji, emerytur, a nawet mogą doprowadzić do zajęcia nieruchomości.

Choć nie wszyscy czują obowiązek płacenia abonamentu za radio i telewizję, to mało kto żadnego z tych odbiorników nie posiada u siebie w domu.

- Ja przebywam w Niemczech dłuższy czas i tam się płaci, jest obowiązek i wszyscy płacą – powiedział przechodzień.

W 2016 roku miesięczna opłata abonamentowa radiowo-telewizyjna wynosi 22 zł 70 gr, ale jak się okazuje znaczna część mieszkańców świętokrzyskiego tego zobowiązania nie uiszcza.

- W 2014 roku było 110 tys. 248 wezwań, w 2015 roku 72 tys. 108, natomiast w pierwszym półroczu tego roku 37 tys. 296 wezwań - powiedziała Anna Stępień, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Kielcach.

Jednak Izba Skarbowa zaznacza, że tendencja malejąca wcale nie oznacza, że nagle zaczęliśmy płacić abonament RTV.

- Różnice wynikają z tego, że wcześniej jeden dłużnik mógł otrzymać w ciągu 5 lat 15 tytułów wykonawczych, czyli jeden tytuł wykonawczy zawierał cztery pozycje i za dany rok, dłużnik mógł otrzymać trzy takie tytuły wykonawcze, więc wstecz 5 lat. Obecnie sytuacja troszeczkę się zmieniła. Dłużnik taki tytuł wykonawczy może otrzymać jeden i zawiera on kilka pozycji - dodała Anna Stępień.

W całym procesie ściągania długu za niezapłacony abonament Izba Skarbowa jest tylko pośrednikiem pomiędzy Pocztą Polską a płatnikiem. I to właśnie Urząd Pocztowy może skontrolować mieszkańca, czy posiada w domu radio lub telewizor i czy sprzęt został zarejestrowany. Jednak, co do zasadności samych opłat, zdania są podzielone.

- Uważam, że powinni wszyscy płacić – powiedział przechodzień.

- Nie wiem, nie mam zdania. Ja nie płacę, bo przysługuje mi ulga - dodała mieszkanka Kielc.

- Dlaczego mamy ponosić dodatkowe koszty i do czegoś dopłacać – skomentowała mieszkanka Kielc.

W sytuacji, kiedy płatnik nie uiszcza długu za abonament RTV, urząd skarbowy jest upoważniony do ściągania zobowiązania. Możliwości jest kilka.

- Może być z rachunku bankowego, z tytułu umowy o pracę, z renty socjalnej, czy świadczenia emerytalnego, mogą być też weksle, czy papiery wartościowe – dodała rzecznik Izby Skarbowej.

W przypadku, gdy zaległe zobowiązanie jest wysokie, dłużnik może wnioskować o umorzenie zaległości lub rozłożenie ich na raty.

Zwolnieni z opłat za abonament RTV są m. in. zaliczeni do I grupy inwalidów, całkowicie niezdolni do pracy, osoby po 75. roku życia, renciści, osoby niewidome, osoby bezrobotne, inwalidzi wojenni i wojskowi, kombatanci.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama