W samym centrum Kielc w 2005 roku ustawiono ławeczkę Karskiego, która jest jednym z ulubionych przez kielczan i turystów miejsc do robienia fotografii. Nadal jednak nie wszyscy wiedzą, czym na kartach historii zapisał się przedstawiony tu bohater.
Przedstawiciele Stowarzyszenia Jana Karskiego próbują to zmienić i już po raz drugi wychodzą do mieszkańców miasta z wystawą „Jan Karski. Człowiek wolności”, prezentującą jego dokonania. A był emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego. Przewoził tajne informacje z okupowanej Polski na Zachód.
Wystawę, na którą składają się 22 plansze nie bez przyczyny otwarto właśnie teraz. 16 lipca minęła 13 rocznica śmierci Karskiego. Za 2 tygodnie minie 70 lat od spotkania Karskiego z prezydentem Stanów Zjednoczonych Franklinem Rooseveltem. To spotkanie nie przyniosło jednak znaczących posunięć aliantów wobec dramatu żydów w Polsce.
W otwarciu ekspozycji uczestniczył Yaacov Kotlicki, prezes Ziomkostwa Kieleckich Żydów w Izraelu. Wystawa, którą w Kielcach będzie można zwiedzać do 8 sierpnia, była już prezentowana w Nowym Jorku, Wrocławiu, Łodzi i Warszawie.
„Jan Karski. Człowiek wolności”
Przy głównym deptaku miasta, tuż obok ławeczki Karskiego otwarto wystawę „Jan Karski”. Człowiek wolności”. Na ekspozycji przedstawiono życiorys Karskiego i jego dokonania, w tym próbę poinformowania świata o dokonującej się w Europie zagładzie Żydów.
- 18.07.2013 11:00
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze