Konferencję otworzyła wystawa prac graficznych Michała Lisowskiego, studenta Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Przedstawiają one tematykę prezentowanych wystąpień. Wystawa powstała specjalnie na tę okoliczność.
Konferencja „Bitwy i Potyczki w regionie świętokrzyskim w XIX i XX wieku” składała się z trzech części. Dla młodzieży to żywa lekcja historii. Co ważne, tematy prezentowali dla nich studenci i wykładowcy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
- To jest taka namacalna, praktyczna lekcja historii, którą dzisiaj młodzież zobaczy i cieszymy się, że jest takie zainteresowanie – powiedział Dariusz Skiba, burmistrz Bodzentyna.
Jak się okazuje w naszym regionie mamy wiele miejsc pamięci z lat I wojny światowej, które dziś są cennym źródłem historycznym. Niestety często albo o nich w ogóle nie wiemy, albo po prostu nie pamiętamy.
- Mam na myśli przede wszystkim cmentarze z I wojny światowej, mogiły porozrzucane po cmentarzach wyznaniowych i parafialnych, ale tez miejsca związane z walkami Legionów Polskich – powiedziała Urszula Oettingen, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Nie bez powodu konferencja o tematyce wojennej odbyła się właśnie w Bodzentynie. To miejsce w sposób szczególny zapisało się na kartach historii województwa świętokrzyskiego.
- Można powiedzieć, że powstanie styczniowe zaczęło się tu w Bodzentynie, w Wąchocku. Tutaj działali partyzanci, Armia Krajowa, Jan Piwnik Ponury, także miejsce na tę konferencję jest dobrze wybrane - dodała Urszula Oettingen.
Organizatorzy wraz z burmistrzem już zapowiadają, że konferencje o tematyce historycznej będą odbywać się cyklicznie.
Napisz komentarz
Komentarze