W WDK-u w środę wieczorem otwarto wystawę upamiętniającą rzeź zatytułowaną. „Wołyń – ziemia naznaczona polską krwią”. Przygotowało ją Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Wszystko po to, by uczcić ofiary tego mordu i nie pozwolić współczesnemu pokoleniu o tym zapomnieć.
Niestety albo nie pamiętamy, albo w ogóle niewiele wiemy o wydarzeniach sprzed 70 lat. Z badań CBOS wynika, że 47 proc. badanych w ogóle nie wiedziało kim byli sprawcy i ofiary zbrodni. Potwierdza to nasza uliczna sonda.
W badaniu CBOS-u 7 procent respondentów jako sprawców zbrodni wskazywało Niemców, Rosjan bądź Polaków. Co trzeci respondent postrzegał rzeź wołyńską główne jako zbrodnię dokonaną przez Ukraińców na Polakach. Bardzo niski odsetek posiadał większą wiedzę na ten temat.
W Kielcach obchody 70. rocznicy Rzezi Wołyńskiej zorganizowały delegatura Instytutu Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie Kielecka Rodzina Katyńska i Wojewódzki Dom Kultury.
70. rocznica rzezi wołyńskiej
Mija 70. rocznica zbrodni wołyńskiej. 11 lipca 1943 roku w czasie „krwawej niedzieli” ukraińscy nacjonaliści napadli na 99 miejscowości na Wołyniu i w Galicji Wschodniej mordując, gwałcąc i torturując miejscową ludność. Z rąk Ukraińskiej Powstańczej Armii życie straciło blisko 100 tys. Polaków.
- 11.07.2013 14:50
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze