Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 8 października 2024 08:43
ZOBACZ:
Reklama

Rok Sienkiewicza zainaugurowany

170. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza oraz 120 lat od chwili wydania „Quo vadis” - to wszystko sprawiło, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ustanowiło rok 2016, rokiem tego powieściopisarza. We wtorek w muzeum w Oblęgorku odbyła się uroczysta inauguracja ogólnopolskich obchodów.

Pomnik Henryka Sienkiewicza, słynna Sienkiewka, liceum ogólnokształcące imienia tego powieściopisarza to tylko niektóre obiekty, przypominające nam o tym wybitnym twórcy. Rok 2016 nosi jego imię.

- Dzieła Henryka Sienkiewicza przekazują uniwersalne prawdy, które są elementem naszego dziedzictwa narodowego – mówi Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Uroczysta inauguracja roku Henryka Sienkiewicza obyła się w Oblęgorku, z którym pisarz związany był przez lata.

- Ten pałacyk z szerokim zasobem pamiątek po Sienkiewiczu ma ogromny wymiar promocyjny – wyjaśnia Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Muzeum Narodowe w Kielcach ma zająć się główną organizacją imprez poświęconych życiu i twórczości powieściopisarza. Specjalnie na ten czas przygotowano dwie regionalne wystawy „Henryka Sienkiewicza pióro wieczne” oraz „Czas mierzony szwajcarskim zegarem”. Ponadto właśnie w Oblęgorku odbędzie się inauguracja sezonu turystycznego województwa świętokrzyskiego.

- Przygotowujemy konferencję ogólnopolską z udziałem największych sienkiewiczologów. We wrześniu, przez kilka dni gościć będziemy badaczy twórczości pisarza. Poza tym, doczekaliśmy się wreszcie wydania pełnego katalogu przedmiotów znajdujących się w Oblęgorku – dodaje Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach. 

Muzeum pracuje również nad wystawami zewnętrznymi, które zostaną zaprezentowane między innymi w polskim Senacie, Czechach oraz Watykanie. Dzięki temu nie tylko Henryk Sienkiewicz, ale i województwo świętokrzyskie stanie się bardziej rozpoznawalne w naszym kraju i na świecie.

- Mam nadzieję, że Wiślica już niedługo zostanie odnowiona i to muzeum stanie na nogi -  mówi Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wystosowało pismo do urzędu marszałkowskiego województwa świętokrzyskiego. Gdy formalnościom stanie się zadość, Muzeum Narodowe w Kielcach będzie mogło przejąć opiekę nad Muzeum w Wiślicy. Tym samym  będzie to kolejny atrakcyjny punkt na mapie naszego regionu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama