Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 8 października 2024 06:34
ZOBACZ:
Reklama

Kielce kontra ospa

Jeżeli kieleccy radni na kwietniowej sesji wyrażą zgodę, miasto Kielce sfinansuje szczepienie przeciw ospie wietrznej dzieci do 3. roku życia. Objęte nim miałaby zostać maluchy, które nie uczęszczają do żłobków. To kolejna akcja m.in. po szczepieniu przeciw wirusowi HPV.

Ospa wietrzna to choroba zakaźna, która w przypadku powikłań może być niebezpieczna. Mówi się, że jest chorobą wieku dziecięcego, bo zapadają na nią głównie dzieci. 90% zakażeń występuje między 1 a 14 rokiem życia. Panuje przekonanie, że lepiej przechorować ją w dzieciństwie, bo objawy są wtedy łagodniejsze. Jak przekonują specjaliści, przed zakażeniem można się jednak skutecznie ochronić.

- Uważa się, że szczepionki w 95% są skuteczne. Tylko 5% zaszczepionych ulega zachorowaniu, ale nawet w tym przypadku objawy są łagodne – informuje Monika Kazimierska z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach.

Właśnie szczepionki przeciw ospie wietrznej dla najmłodszych mieszkańców Kielc chce sfinansować miasto.

- Decyzja taka została podjęta po konsultacji z lekarzami, specjalistami z tego zakresu. Dzieci ze żłobków są objęte szczepieniami, pozostała grupa nie i to tej grupy ma dotyczyć program – tłumaczy Mieczysław Tomala z Urzędu Miasta w Kielcach.

Na sfinansowanie szczepień zgodę muszą jednak wyrazić kieleccy radni. Sprawą zajmą się na kwietniowej sesji rady miasta. Gdyby tak się stało, szczepienia mogłyby ruszyć na przełomie maja i czerwca tego roku. Na ten cel miasto chce przeznaczyć 400 tysięcy złotych. Szczepieniami objęte zostałyby dzieci do 3. roku życia.

- Jaka to ostatecznie będzie grupa zadecydują rodzice. W każdym roczniku mamy około 1800 dzieci, więc licząc te 2- i 3-letnie, to prawie 4 tysiące dzieci, z czego około 700 dzieci chodzi do żłobków, więc szczepieniami może być objętych ponad 3 tysiące maluchów – wylicza Mieczysław Tomala.

Szczepionka podawana jest w dwóch dawkach, koszt jednej to około 200 złotych. Dzięki pomocy miasta, zainteresowani rodzice nie musieliby ponosić tych kosztów.

Szczyt zachorowań na ospę zwykle przypada na drugi kwartał roku, a więc na wiosnę. Od początku tego roku do połowy marca w województwie świętokrzyskim odnotowano 1235 zachorowań. Ospa to choroba zakaźna, którą wywołuje wirus.

- Jest to wirus, który można uznać za jeden z bardziej zakaźnych. Kontakt z osobą zakażoną w dużej mierze może spowodować zakażenie – informuje Monika Kazimierska z WSSE w Kielcach.

Jeśli radni się zgodzą na finansowanie szczepień, będzie to kolejny program szczepienny wspierany przez miasto. W Kielcach maluchy szczepione są już przeciw pneumokokom i meningokokom, dziewczynki przeciw wirusowi HPV, a seniorzy przeciw grypie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama