Poeta, prozaik, fraszkopisarz, aforysta oraz publicysta. Od 30 lat działa w Związku Literatów Polskich. Pochodzi z Łagowa i od dziecka silnie związany jest z tą miejscowością. Od kilku miesięcy działa też przy łagowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku.
- I to właśnie zarząd stowarzyszenia wystąpił z takim wnioskiem do rady gminy. Na dzisiejszej sesji radni jednogłośnie podjęli uchwałę o nadaniu honorowego obywatelstwa panu Janowi Lechickiemu. Tym samym dołączył do tej listy jako szósty honorowy obywatel –wyjaśnia wójt Łagowa, Paweł Marwicki.
Uhonorowany to także lekarz w trzech specjalizacjach: medycyny ogólnej, pediatrii i organizacji służby zdrowia. Jak mówi, jego zawód bardzo pomógł mu w byciu pisarzem.
- W sprawach wniknięcia w duszę człowieka, bo przed lekarzem chorzy ludzie zwierzają się ze swoich cierpień i ten kontakt to dobre tworzywo twórcze – mówi Jan Lechicki, honorowy obywatel Łagowa.
W swojej twórczości bardzo często powraca również do swojej ukochanej miejscowości. I choć Jan Lechicki już dawno opuścił rodzinny dom, do Łagowa przyjeżdża tak często, jak tylko może.
- Ja znam tu każdy kamień, drzewo. Duże piętno wywarły na mnie czasy okupacyjne – dodaje Jan Lechicki, honorowy obywatel Łagowa.
Pomimo swojego sędziwego wieku, to osoba bardzo aktywna i zaangażowana. W Łagowie uchodzi za legendę i wzór do naśladowania. Specjalnie dla niego dzieci ze szkoły przygotowały bogaty program artystyczny, dotyczący życia i twórczości laureata. Na sali nie zabrakło także wielu przyjaciół pisarza.
Obywatelem Łagowa czuł się od zawsze, ale takiego wyróżnienia się nie spodziewał. To dla Jana Lechickiego jedna z najlepszych nagród, jaką mógł otrzymać.
Napisz komentarz
Komentarze