Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 7 października 2024 07:24
ZOBACZ:
Reklama

Nagrody prezydenta wręczone. Poznajmy kolejnych laureatów

Już po raz 21. prezydent Wojciech Lubawski wręczył Nagrody Miasta Kielce. W Kieleckim Centrum Kultury, gdzie odbyła się uroczysta gala nagrodzono 10 kolejnych osób, które w sposób szczególny zasłużyły się dla stolicy świętokrzyskiego. W tym roku nagroda specjalna trafiła do parafii św. Franciszka z Asyżu w Kielcach.

Nagrody prezydenta przyznawane są od 1995 roku. Od 21 lat nie brakuje osób, które warto nagrodzić za to, że działają na rzecz Kielc i zapisują się na kartach historii naszego regionu.

- To są ludzie z różnych branż, z różnych specjalności, ale tacy, którzy się jak zwykle zasłużyli dla Kielc i z różnych powodów w tym roku zauważyliśmy ich - powiedział Wojciech Lubawski, prezydent Kielc.

W tym roku wpłynęło około 30 zgłoszeń, jednak statuetki zawsze trafiają do złotej dziesiątki. Przyznawana jest również jedna nagroda specjalna. Jak się okazuje, tegoroczny wybór laureatów nie był wcale taki prosty.

- W tym roku był wyjątkowo trudny wybór, mieliśmy „wysyp” bardzo dobrych kandydatów. Musiałem dwa razy zwoływać konwent Rady Miasta, żebyśmy mogli dojść do konsensusu - dodał Dariusz Kozak, przewodniczący Rady Miasta.

Ideą Nagrody Miasta Kielce jest wyróżnienie tych osób, które swoją pracą i działalnością przyczyniły się do rozwoju i promocji Kielc. Jedną z laureatek jest Danuta Żbikowska, córka ostatniego adiutanta dowódcy 2. Pułku Legionów, porucznika Tadeusza Rojka. To właśnie pani Danuta pielęgnuje pamięć o dokonaniach kieleckich artylerzystów. Ściśle współpracuje z OMPIO.

- Przede wszystkim wielkie zaskoczenie, wielkie wzruszenie i ogromnie podziękowanie tym osobom, które mnie nominowały - powiedziała Danuta Żbikowska, laureatka Nagrody Miasta Kielce.

Statuetkę w tym roku otrzymał również Janusz Wróblewski. Organizator i popularyzator corocznych imprez związanych z wiedzą o języku - Kieleckich Spotkań z Językiem, Święta Słowa, a od 1992 roku Tygodnia Kultury Języka. Dzięki niemu w dolinie Czarnej Nidy działa Ośrodek Pomocy Dzikim Zwierzętom „Ptasi Azyl”.

- Bardzo mnie to cieszy, myślę, że mnie to zmobilizuje do jeszcze większej aktywności w tej dziedzinie - dodał Janusz Wróblewski, laureat Nagrody Miasta Kielce.

Wśród nagrodzonych znalazł się także ks. Biskup Senior Diecezji Kieleckiej, Kazimierz Ryczan. Został odznaczony Złotym Medalem za wieloletnią służbę przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2013 roku nadano mu tytuł honorowego obywatela Kielc. 

- Najpiękniejszą wartością człowieka jest wdzięczność – powiedział ks. Biskup Senior Kazimierz Ryczan, laureat Nagrody Miasta Kielce.

Laureaci Nagrody Kielc to osoby, które od lat żyją w Kielcach i działają na rzecz tego miasta. A jak w stolicy świętokrzyskiego żyje się samemu prezydentowi?

- Jakby mi się źle żyło, to bym tu nie mieszkał. Mając ponad 20 lat, jak skończyłem studia, miałem propozycję pracy w innym mieście, czyli dokładnie w Krakowie. A już żonę miałem z Krakowa. Powiedziałem 'nie', tylko Kielce i dzisiaj jestem wierny temu miastu - powiedział Wojciech Lubawski, prezydent Kielc.

W złotej dziesiątce nagrodzonych statuetkami znaleźli się również: Zbigniew Batorski, Wojciech Stachurski, Danuta Półrola-Parol, mgr inż. Stanisław Kowalczyk, Jaromir Kruk, Andrzej Szołowski, Leszek Ciesek. Nagroda specjalna trafiła do parafii św. Franciszka z Asyżu z Kielc.

Wieczór uświetnił koncert Katarzyny Groniec z zespołem.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama