Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 6 października 2024 21:25
ZOBACZ:
Reklama

Język kierowców - co to oznacza?

Mrugnięcie światłami awaryjnymi, włączenie długich świateł, użycie prawego lub lewego kierunkowskazu – kierowcy posługują się różnymi znakami. Tylko co one tak właściwie znaczą oraz kiedy i jak powinniśmy ich używać?

Każdy naród ma swój własny język. Obywatele państw uczą się go od dziecka. Również każda grupa społeczna posługuje się swoim własnym żargonem. Prawnicy, lekarze, dziennikarze, uczniowie, czy chociażby gracze komputerowi – dzięki znajomości odpowiedniego kodu, czujemy się członkami danej społeczności. Ten specyficzny język mają także kierowcy.

- Jeździłem zawodowo, dlatego staram się używać odpowiedniego kodu, bo mnie to pomagało – mówi mieszkaniec Kielc.

- Wszędzie mamy różnego rodzaju kody. Samochodowy także istnieje i moim zdaniem należy go używać – dodaje mieszkanka Kielc.

Jednak jak zrozumieć ten kod? Skąd wiemy, że na przykład włączenie świateł awaryjnych oznacza problem z samochodem, natomiast mrugnięcie nimi – podziękowanie? Sygnalizacja ręką nie zawsze jest zauważalna, a otworzenie okna i krzyknięcie do drugiego kierowcy może zostać źle zrozumiane. Dlatego odpowiednie użycie świateł znacznie ułatwia komunikację na drodze. Z myślą o łatwym zrozumieniu kodu, jaki przekazywany jest nam przez innych użytkowników ruchu drogowego w internecie istnieje szereg stron, które mówią, co różne znaki oznaczają oraz kiedy powinniśmy je stosować.

Mruganie światłami, stosowanie naprzemiennie kierunków w ramach podziękowania – to jedne ze sposobów komunikacji. Ważne jest także stosowanie kierunkowskazów, ponieważ ich brak, bardzo często irytuje i stwarza nerwowe warunki jazdy.

Używanie świateł w codziennej jeździe jest jak najbardziej wskazane, jednak gdy ostrzegamy na przykład przed patrolem policji, musimy liczyć się z konsekwencjami.

- Jest to wykroczenie. Kierowcy, którzy tak postępują muszą liczyć się z mandatem. Takie zachowanie nie podnosi bezpieczeństwa, bo nie wiemy kogo informujemy, a może to być na przykład osoba nietrzeźwa – wyjaśnia Marzena Tkacz z Zespołu Prasowego KWP Kielce.

Pamiętajmy o stosowaniu kierunkowskazów i odpowiedniej sygnalizacji na drodze. Często pomaga to w uniknięciu nieprzyjemnych zdarzeń drogowych. Jednak każdy znak powinien być użyty z rozwagą i tylko wtedy, gdy będzie to konieczne.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama