Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 6 października 2024 03:22
ZOBACZ:
Reklama

"Kocham, lubię, szanuję - nie biję"

Już po raz dziewiąty z inicjatywy Urzędu Miasta Kielce oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie zainaugurowano kampanię "Biała Wstążka". Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: "Kocham, lubię, szanuję – nie biję" i tradycyjnie potrwa do 10 grudnia.

Kampania „Biała Wstążka” prowadzona jest nieprzerwanie od 2005 roku. Wtedy też weszła w życie ustawa o przeciwdziałaniu przemocy, a przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie powstał Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia Dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Kielce, jako nieliczne z miast w Polsce, od dziewięciu lat stale i aktywnie włączają się w przeciwdziałanie przemocy w rodzinie.

- W tym roku kampania poświęcona jest sprawcom przemocy. Chcemy pokazać, jak sprawcy mogą być karani za swoje przestępstwa, jak można zapobiegać przemocy, jaką stosować profilaktykę wobec osób, które zaczynają stosować przemoc lub są zagrożone stosowaniem przemocy – mówi Magdalena Gościniewicz, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach.

- W tym roku chcemy pokazać, że profilaktyka jest ważna w każdym obszarze. Profilaktyka to skuteczny sposób realizacji programu ochrony ofiar i pomaganie sprawcom temu właśnie służy. Jeżeli oni zmienią swoje zachowanie to rodzina, w której wszyscy funkcjonują, będzie bezpieczniejsza – dodaje Grażyna Pisarczyk ze Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie.

„Biała Wstążka” powstała z inicjatywy mężczyzn i przede wszystkim jest do nich skierowana.

- „Biała Wstążka” jest takim momentem, aby zwrócić uwagę wszystkich na problem przemocy w rodzinie i pokazać, że męskość może wyglądać inaczej i że to mężczyźni mogą walczyć o prawa kobiet oraz stawiać veto przeciwko przemocy stosowanej wobec kobiet – mówi Grażyna Pisarczyk.

- Jeżeli mówimy o przemocy w rodzinie i wymienimy rodzaje, począwszy od przemocy fizycznej, psychicznej, seksualnej, ale również ekonomicznej to każdy przypadek jest indywidualny. Dlatego działania, które są podejmowane interdyscyplinarnie mają za zadanie pomóc danej rodzinie – mówi aspirant sztabowy Paweł Sieczkowski z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

Według danych przedstawionych na rozpoczęciu tegorocznej akcji, problem przemocy w rodzinie jest duży.

- Jest założonych ponad tysiąc "Niebieskich Kart” w tym roku. Większość kart jest zakładanych przez policję, ale również pracownicy pomocy społecznej są zobowiązani do ich zakładania, oświata, służba zdrowia i Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – mówi Magdalena Gościniewicz.

- Na terenie działania Komendy Miejskiej Policji w Kielcach skala zjawiska, która dotyczy przemocy w rodzinie jest dosyć zróżnicowana. W zeszłym roku na terenie działania Komendy Miejskiej Policji w Kielcach, policjanci wszczęli ponad tysiąc procedur „Niebieskiej karty” - mówi Paweł Sieczkowski.

Patronat honorowy nad kampanią „Biała Wstążka” obejmuje prezydent Miasta Kielce. Partnerami akcji są realizatorzy Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, miejskie instytucje oraz lokalne media.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama