Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 6 października 2024 00:49
ZOBACZ:
Reklama

Rewolucja czy nie? Zmiany dla kierujących pojazdami

Z początkiem nowego roku kalendarzowego pojawi się kilka zmian dla przyszłych i obecnych kierowców. Jedną z nich będą: wprowadzenie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców oraz dodatkowe kursy i szkolenia dla świeżo upieczonych użytkowników pojazdów.

W 2016 roku szykuje się kilka zmian dla kierowców. Jedną z nich będzie wprowadzenie CEPIK'u, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Dzięki temu organy władzy będą miały wgląd do wyroków sądów, orzeczeń, danych z prokuratury, informacji o zgonach oraz przebiegu badań okresowych pojazdu. System ma ułatwić pracę urzędom i poprawić zarządzanie zasobami.

- Jest to baza danych, na której pracuje cały kraj – wszystkie instytucje, wszystkie służby i organy. Brakowało konsolidacji tych wszystkich informacji i dzięki takiej transmisji danych będziemy mogli, jako urzędnicy, mieć szeroki wgląd do wszystkich danych kierujących i ich pojazdów – mówi Michał Godowski, starosta kielecki.

Od nowego roku nie będzie zmian w zakresie egzaminowania przyszłych użytkowników pojazdów. Nowością będzie pojawienie się dwuletniego okresu próbnego, w którym to kierowcy po otrzymaniu prawa jazdy będą zobowiązani odbyć dodatkowe kursy i szkolenia.

- Kursem, który będziemy organizowali w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, będzie kurs w zakresie teoretycznym. Będzie to kurs dwugodzinny, w trakcie którego kursanci zapoznają się z zasadami bezpieczeństwa ruchu drogowego. Taki kurs muszą odbyć pomiędzy czwartym, a ósmym miesiącem od odbioru dokumentu prawa jazdy. W tym również okresie będą musieli odbyć kurs z zakresu umiejętności praktycznych na placu jazdy, które organizować będą ośrodki doskonalenia techniki jazdy – mówi Karol Wilczyński, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kielcach.

Dla nowych kierowców pojawią się również limity, które w trakcie ośmiomiesięcznego okresu jazdy będą musiały być przestrzegane. Mowa tu o nie przekraczaniu w obszarze zabudowanym prędkości 50 km/h, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradach i drogach szybkiego ruchu. Dwa wykroczenia spowodują ponowne skierowanie na kurs. Wiele osób zdecydowało się spróbować uzyskać uprawnienia kierowcy przed wprowadzeniem nowych przepisów.

- W miesiącu wrześniu i październiku frekwencja była nadwymiarowa. W tej chwili kursantów jest mniej, bo zdają sobie oni sprawę, że nie zdążą zdać egzaminu do 4 stycznia. Wszyscy, którzy przyszli na kurs po wakacjach powinni zdążyć zdać egzaminy, pod warunkiem, że zdadzą za pierwszym lub drugim razem – mówi Andrzej Chudy, właściciel jednej z kieleckich szkół jazdy.

Po nowym roku znikną kursy dla osób, które uzyskały 24 punkty karne. Zastąpią je dwudziestoośmiogodzinne kursy reedukacyjne, na które skierowanie będzie wystawiał starosta.

- Jeżeli dana osoba odbędzie ten kurs, a ma na to czas w ciągu jednego miesiąca od zabrania uprawnienia i skierowania przez starostę, zachowa swoje uprawnienia i punkty skasują się w całości. Do tej pory kasowano sześć punktów karnych po odbyciu kursu, w tej chwili skasowaniu ulegną wszystkie punkty – mówi zastępca dyrektora WORD w Kielcach.

Nowych obostrzeń będzie jednak jeszcze więcej.

- Nie będzie można podjąć zatrudnienia jako kierowca w ciągu ośmiu miesięcy od otrzymania uprawnień, nie będzie można prowadzić działalności gospodarczej związanej z prowadzeniem pojazdu jako kierowca. Będzie także obowiązek jazdy z „zielonym listkiem” - mówi starosta kielecki.

Według najnowszych doniesień, wprowadzenie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców może opóźnić się nawet o kilka miesięcy. System nie jest gotowy technicznie, by zaczął działać z początkiem 2016 roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama