Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 października 2024 22:13
ZOBACZ:
Reklama

Anty-skuteczność? Bierz antybiotyki odpowiedzialnie!

Niestety coraz częściej niewłaściwie zażywamy leki. Propagowanie racjonalnego stosowania antybiotyków, zarówno wśród społeczeństwa, jak i lekarzy to nadal główny temat Europejskiego Dnia Wiedzy o Antybiotykach. Jak co roku, przypada on na 18 listopada. Pod lupę specjaliści biorą również problem samoleczenia antybiotykami.

Wina w niewłaściwym stosowaniu antybiotyków leży po obu stronach. Zarówno po stronie pacjenta, jak i lekarza. Najczęstsze błędy, jakie popełniają pacjenci to nadużywanie leków, leczenie na własną rękę czy przerywanie antybiotykoterapii. Jednak współwinni są lekarze – osoby, którym w chorobie ufamy najbardziej.

- Myślę, że często tłumaczą to profilaktyką zakażeń bakteryjnych po infekcjach wirusowych, także wymuszaniem przez pacjentów - powiedział dr Zdzisław Domagała, lekarz, pediatra szpitala zespolonego w Kielcach.

Na przestrzeni ostatnich 5 lat odnotowano znaczący spadek refundacji antybiotyków, ale nie oznacza to, że zmniejszyła się ilość leków przepisywanych na recepty. Krótko mówiąc, spadek ten oznacza, że lekarze przepisują lek bez refundacji. Dlaczego? Przepisanie antybiotyku wymaga wskazań do jego podania, a żeby było ono w 100% pewne, lekarz powinien poprzedzić wypisanie leku antybiogramem, a niestety w praktyce tak nie jest.

- Lekarze boją się przepisać antybiotyk z refundacją, bo później kontrole przeprowadzone przez nas mogą zakwestionować wskazanie do przepisania tego antybiotyku, ponieważ w dokumentacji medycznej stwierdzimy, iż nie ma badania potwierdzającego, że ten antybiotyk jest najwłaściwszym antybiotykiem na dane schorzenie – informuje Renata Kazanecka, zastępca dyr. ds. medycznych w NFZ w Kielcach. 

Antybiotyki działają tylko na bakterie, nie leczą chorób wirusowych. Niestety pacjenci ślepo wierzą, że antybiotyk skróci przebieg choroby, będzie działał jako lek przeciwgorączkowy, szybciej wrócimy do pracy, czy nie będziemy mieli powikłań. A niestety niewłaściwe stosowanie antybiotyków niesie ze sobą negatywne skutki.

- Od uczuleń na antybiotyki, poprzez ich działania uboczne w postaci uszkodzenia wątroby czy nerek lub choroby przewodu pokarmowego, w postaci poantybiotykowych zapaleń jelit - dodał dr Zdzisław Domagała, lekarz, pediatra WSZ w Kielcach. 

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach oraz po raz pierwszy w tym roku obchodzony Światowy Dzień Wiedzy o Antybiotykach to okazja do promowania rozważnego stosowania antybiotyków.

- Ta kampania skierowana jest przede wszystkim do społeczeństwa, jak i do kręgów medycznych. My ze swojej strony będziemy rozprowadzać materiały edukacyjne do zakładów opieki zdrowotnej na terenie całego województwa - poinformowała Ewa Ziemkiewicz, Wojewódzka Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Kielcach.

Pacjenci informowani będą, by nie prosili lekarza o antybiotyk przy wirusowych infekcjach, jak prawidłowo stosować lek i jakie skutki niesie niewłaściwe zażywanie antybiotyku. Z kolei lekarze mają być uświadamiani na temat tego, kiedy należy przepisać pacjentowi antybiotyk.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama