Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 października 2024 11:24
ZOBACZ:
Reklama

Żywa lekcja patriotyzmu

W czwartek już po raz VI odbyły się Wojewódzkie Obchody Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej. Z tej okazji Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach gościł przedstawicieli władz, a także kombatantów.

Przemówienia, tańce, wspomnienie historii, a wreszcie – wręczenie odznaczeń i wyróżnień. To wszystko po to, aby uczcić ludzi, którzy bez wahania walczyli za naszą ojczyznę.

- To święto obchodzone jest w podwójnym wymiarze. Po pierwsze jest ono ważne dla młodego pokolenia Polaków.  Musimy pokazać im naszą historię, naszych bohaterów. Niejednokrotnie tych cichych, którzy nie tylko walczyli. Były też przecież tajne komplety, nauczanie, na wsiach dawano schronienie partyzantom. To ludzie, którzy narażali życie, żebyśmy mogli żyć w wolnej Polsce. Dzisiaj to jest właśnie ich święto. Oddajemy im hołd, cześć, a młodemu pokoleniu przekazujemy, żeby pamiętali o historii i o tym, skąd się wywodzą – mówi wiceminister obrony narodowej, Beata Oczkowicz.

1 września obchodziliśmy 76. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Dziś dziękujemy tym, którzy z wojną musieli zmierzyć się z sami.

- Pamięć o najstraszniejszych w dziejach ludzkości Europy wydarzeniach z czasem zanika. Ona żyje tylko w naszej pamięci. Naszym obowiązkiem jest przekazywanie tego, co widzieliśmy, przeżyliśmy i zdziałaliśmy – opowiada Maciej Lis ze Stowarzyszenia Kombatantów i Osób Represjonowanych.

- Udzielenie pomocy kombatantom to dla nas bardzo ważna sprawa. To jest nasz wielki obowiązek, ale i świadomość, że większość państwa tej pomocy potrzebuje coraz bardziej – wyjaśnia wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Jan Maćkowiak.

Tak sobie myślę, że sam jestem taką młodzieżą, która się od państwa wiele nauczyła i to przed wami musi zdać ten egzamin, z tego co dziś wiemy – mówił do kombatantów Arkadiusz Bąk, przewodniczący sejmiku wojewódzkiego.

- Jak piękna jest młodość. Beztroska, pełna miłości, uniesień. Tę młodość wy przeżyliście zupełnie inaczej. Nie wahaliście się poświęcić swojego życia, rodziny dla nas – dopowiada wiceminister Beata Oczkowicz.

Dzięki kombatantom, to czego uczymy się z książek, staje się żywe. Możemy wysłuchać opowieści i wiele się z nich nauczyć. A przede wszystkim – słowo „patriotyzm” nabiera dla nas większego znaczenia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama