Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 października 2024 03:37
ZOBACZ:
Reklama

Katyń - ocalić od zapomnienia...

15 tysięcy – mniej więcej tyle brakuje, by dokończyć rozbudowę pomnika Ofiar Katynia na kieleckim Cmentarzu Partyzanckim. Czy uda się zakończyć prace na wrześniową rocznicę sowieckiej agresji na Polskę? To zależy wyłącznie od ludzi dobrej woli.

 Kielecki pomnik Ofiar Katynia ma już kilkudziesięcioletnią tradycję. Przychodzą tu członkowie rodzin zamordowanych w wyniku tej okrutnej zbrodni komunistycznej i zwykli mieszkańcy, którzy w ten sposób chcą uczcić pamięć walczących za Ojczyznę.

- W latach 80. pojawiały się tu krzyże, ale znikały tak szybko, jak się pojawiły – przypomina historię pomnika Jolanta Kulińska, wiceprezes Stowarzyszenia Kielecka Rodzina Katyńska.

W 1996 roku w tym miejscu stanęła tablica ze 184 nazwiskami ofiar, związanych z województwem świętokrzyskim. Z biegiem czasu coraz więcej wiemy o tamtej zbrodni. Pojawiają się też kolejne nazwiska. Przedstawiciele Rodziny Katyńskiej chcą, by dla tych nazwisk także znalazło się miejsce na kieleckim Cmentarzu Partyzanckim. Kolejnych nazwisk będzie 212.

- Mamy już wykute litery, to są ponad trzy tysiące liter, które trzeba było wyryć w kamieniu. Kamienne tablice będą położone po obu stronach kamienia z napisem „Katyń” - mówi Jolanta Kulińska.

W ramach rozbudowy i renowacji pomnika, wymieniono już napis „Katyń”, odnowiono nazwiska i okucia na istniejących tablicach. W planach jest też uporządkowanie terenu wokół pomnika. Trwa tu właśnie układanie kostki brukowej, przekazanej przez miasto, a pochodzącej z odzysku. Pomogło również starostwo powiatowe, Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego oraz zwykli ludzie, włączający się w kwestę i kupujący cegiełki. Obywatelski Komitet Budowy Pomnika Marszałka Piłsudskiego część pieniędzy, które zostały z budowy, przekazał właśnie na pomnik katyński. Ale zebrana kwota wciąż nie pozwala na dokończenie prac.

- Brakuje nam około 15 tysięcy złotych. Apelujemy do wszystkich, którzy mogą pomóc, aby włączyli się tę akcję, bo ten pomnik pozwoli nam wszystkim pamiętać o tym, co się stało w Katyniu i innych miejscach kaźni – mówi wiceprezes Stowarzyszenia Kielecka Rodzina Katyńska.

Przedstawiciele Rodzin Katyńskich chcieliby zakończyć renowację do 17 września, czyli do rocznicy sowieckiej agresji na Polskę. W grę wchodzi również druga data: 13 kwietnia – czyli rocznica odkrycia ciał w Katyniu. Wszystko zależeć jednak będzie od wsparcia ludzi dobrej woli...


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama