Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 października 2024 21:27
ZOBACZ:
Reklama

Plakaty dostają głos

Walka z faszyzmem, socjalizmem i innymi zniewoleniami ukazana na plakatach. Kielce to jedyne miasto w Polsce, do którego dotarła najnowsza wystawa „100 lat na 100 plakatach”.

W czwartek w Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach odbył się wernisaż wystawy, która przedstawia wydarzenia polityczne, społeczne i kulturalne w państwach grupy Wyszehradzkiej.

- Wystawa „100 lat na 100 plakatach” - chodzi o 100 lat walki o wolność krajów grupy Wyszehradzkiej, wszystko ujęte w sztuce plakatu znakomitych twórców plakacistów z krajów takich jak Słowacja, Czechy, Węgry i oczywiście Polska. W przypadku Polaków mamy znakomite nazwiska takich plakacistów, jak Piotr Młodożeniec, czy Piotr Sarnecki. Wystawa obejmuje duże formaty A0, mnóstwo symboliki, odniesień do reżimu socjalizmu, faszyzmu i innych zniewoleń, które towarzyszyły krajom grupy Wyszehradzkiej przez te sto lat – mówi Michał Siedlecki, koordynator wystawy. 

Wystawa jest kontynuacją projektu „Visegrad Karma” z 2013 roku, powstałą przy współpracy z Bakelit Multi Art Center w Budapeszcie i skupia się na sztuce plakatu.

- Jest to oryginalny sposób ukazywania rzeczywistości, który oprócz tego, że miał świetną symbolikę, to poruszał całe narody i sprawiał, że ludzie walczyli o wolność, sugerując się pewnymi hasłami, które można było umieścić na plakacie i tak jest do dzisiaj. Plakat, który można powiesić praktycznie wszędzie, jeśli on ma tylko walory artystyczne, to potrafi poruszać tłumy – dodaje.

Sztuka plakatu nie jest łatwa do zrozumienia, zwłaszcza że organizatorzy specjalnie nie podali żadnego tła, wszystkich przedstawianych dzieł, zmuszając uczestników do własnej interpretacji.

- Wystawa plakatów tutaj w Muzeum Dialogu Kultur, jest oczywiście wspaniałą wystawą, która ukazuje 100 plakatów, nie tylko z punktu widzenia politycznego, ale również kulturowego – mówi Grzegorz Dorobek, uczestnik wystawy
- Dla mnie jest to mała retrospekcja mojej młodości i przy okazji szersze spektrum na plakat międzynarodowy – mówi Jolanta Mierzwa, uczestniczka wystawy. 

Wystawa pozostanie w Kielcach do 31 sierpnia, a następnie odwiedzi jeszcze Budapeszt, Pilzno i Koszyce.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama