Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 października 2024 17:35
ZOBACZ:
Reklama

Nowe oblicze DPS-u w Zochcinku

Dzięki wsparciu Funduszy Szwajcarskich Dom Pomocy Społecznej w Zochcinku zyskał całkowicie nowe oblicze. Ponad 5 mln zł pozwoliło stworzyć m.in. lokale aktywizujące, nowe formy terapii zajęciowej, a także zagospodarować przestrzeń wokół domu. Uroczyste podsumowanie projektu było okazją do zwiedzenia placówki i zobaczenia jak na przestrzeni kilku lat zmieniło się to miejsce.

DPS w Zochcinku podsumował projekt pn. „Wzrost jakości usług w Domu Pomocy Społecznej w Zochcinku poprzez wprowadzenie nowych form terapii wraz z utworzeniem nowych lokali aktywizujących i zakupem wyposażenia oraz podniesieniem kwalifikacji kadry merytorycznej i medycznej”. To jest jeden z kilkunastu projektów realizowanych na terenie województwa świętokrzyskiego z tzw. Funduszu Szwajcarskiego. Jak zaznacza wojewoda świętokrzyski, Bożentyna Pałka-Koruba – ten projekt był na pierwszym miejscu listy, która powstała, więc bardzo dobrze przygotowany.

- Żadna złotówka nie została zmarnowana, ponieważ w każdym z Domów Pomocy Społecznej na miarę potrzeb, możliwości, złożonych projektów fantastycznie te pieniądze widać - powiedziała Bożentyna Pałka-Koruba, wojewoda świętokrzyski.

Prace budowlane w Zochcinku ruszyły w grudniu 2013 roku. W ramach projektu powstało 18 lokali aktywizujących dla 32 mieszkańców, wyposażonych w sypialnie, aneksy kuchenne i łazienki. DPS prowadzi również nowe formy terapii zajęciowej, jak terapia doświadczania świata poprzez narządy zmysłu, ergoterapia, filmoterapia oraz zooterapia, silwoterapia czy hipoterapia. W tym celu pracownicy przeszli specjalne szkolenia podnosząc swoje kwalifikacje.

- To była terapia zajęciowa, pierwszy stopień pracownika socjalnego i kurs specjalistyczny. Mamy pracownię techniczną, w której już zaczęliśmy działać, w której tworzymy meble dla mieszkańców - powiedziała Aldona Szwagierczak-Stępień, p.o. dyr. DPS w Zochcinku.

W ramach projektu zagospodarowany został również teren wokół DPS-u. Mieszkańcy, osoby chore psychicznie mogą również zajmować się zwierzętami. Na terenie ośrodka znajduje się mini zoo, kilka kóz, owiec i koni. Jest tu mnóstwo zieleni, staw z rybami i rowerkiem wodnym i wiele miejsc do odpoczynku. Całość projektu to koszt blisko 5.5 mln zł. Poza Funduszem Szwajcarskim swój udział miał tu również PFRON.

- Oceniając to, co powstało muszę przyznać, że jestem pod wielkim wrażeniem. Mam nadzieję, że będzie służył i da możliwość zatrudniania osób niepełnosprawnych, bo tak naprawdę liczymy na rehabilitację zawodową - dodała Jadwiga Irla, dyrektor PFRONU.

Swoją cenną cegiełkę dorzucił również powiat opatowski.

Podczas uroczystego podsumowania projektu, w którym wzięli udział również mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej, nie brakowało uśmiechu na twarzach wszystkich zaangażowanych w tę modernizację. Dzięki ludziom o dużych sercach, Ci najbardziej potrzebujący mają swoje małe miejsce na ziemi.

- To jest nasz najlepszy projekt. To, co tu powstało to cudo w skali całego kraju. Wysiłek opłacał się, bo powstało miejsce, które trudno stygmatyzować. To jest cudowna przestrzeń, w której można zamieszkać i czuć się szczęśliwym i spełnionym życiowo - dodała Renata Segiecińska, dyrektor Wydziału polityki Społecznej ŚUW.

Dyrektor DPS-u zdradziła nam, jakie są jej plany na przyszłość i marzenia co do rozwoju ośrodka.

- Moim marzeniem jest, aby wprowadzić oszczędności w opłatach - dodała Aldona Szwagierczak-Stępień.

Na koniec uroczystego podsumowania swoje talenty zaprezentowali na scenie mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej. Następnie wszyscy goście zwiedzili cały Dom Pomocy Społecznej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama