Lokale wyborcze mieściły się w Szkole Podstawowej Nr 8 przy ul. Podjazdowej 21 oraz w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Towarowej 20. W wyborach wzięło udział piętnastu kandydatów:
- Bała Magdalena
- Bigos Maciej Jerzy
- Bożek Damian Mateusz
- Czajkowska Anna Maria
- Dąbrowa Krzysztof Ireneusz
- Dróżdż Krystian
- Fert Elżbieta
- Kołodziejczak Michał
- Pierzchalski Marcin
- Sańpruch Wojciech Józef
- Szymańska Iwona Anna
- Walkowiak Adolf
- Wawrzonek Paulina Maria
- WilczyńskI Łukasz Marian
- Zabiegło Maria Magdalena
Jak się okazało, lokale czynne od 8.00 do 16.00 nie zachęciły mieszkańców do wybrania się na wybory, mimo szeroko zakrojonej akcji informacyjnej. Frekwencja wyniosła 8%.
- Szkoda, że społeczeństwo osiedla Dolna Kamienna II nie zmobilizowało się, aby pójść na wybory i nie skorzystało z możliwości wyboru własnej rady osiedla. Jednak tak niska frekwencja, bo przypomnijmy - w wyborach wzięło udział 8% mieszkańców - była w zasadzie do przewidzenia ze względu na okres wakacyjny i warunki pogodowe w dniu wyborów. - podkreśla Adam Ciok, radny Rady Miasta.
Liczba osób uprawnionych do głosowania wyniosla 2203, udział w głosowaniu wzięło 168 osób. Dwa głosy zakwalifikowano jako nieważne – oddano puste karty. Wymagany próg, by wybory zostały uznane za ważne, wynosi 20%.
Rada osiedla w swoim obecnym kształcie, to nic innego, jak jednostka pomocnicza, najniższy szczebel samorządu terytorialnego. Pełni ona głównie funkcję doradczą, opiniodawczą, pośredniczy między ogółem mieszkańców a władzami. Można powiedzieć, że generalnie rada osiedla działać ma na rzecz dobra mieszkańców.
Decyzję o zarządzeniu kolejnych wyborów przez najbliższe pół roku może podjąć Przewodniczący Rady Miasta, jeśli zaś tego nie zrobi, rozstrzygnięcie pozostawia się Radzie Miasta.
Napisz komentarz
Komentarze