Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 27 stycznia 2025 17:59
Reklama

„Dziewczyny na Politechniki”

„Dziewczyny na Politechniki” to ogólnopolska akcja skierowana do maturzystek, która ma zachęcić płeć żeńską do studiowania na kierunkach ścisłych. W czwartek na Politechnice Świętokrzyskiej pojawiło się wiele chętnych dziewczyn, które z roku na rok coraz częściej wybierają kierunki techniczne. Niektóre z nich cieszą się dużym powodzeniem, ale są również takie, na których zobaczymy jedynie garstkę pań.

Na Politechnikach i kierunkach ścisłych wciąż niestety królują panowie. Dlatego ogólnopolska akcja „Dziewczyny na Politechniki” ma na celu przekonanie płci żeńskiej, że zawód inżyniera nie jest tylko dla mężczyzn, ale również dla kobiet. Politechnika Świętokrzyska od rana zachęcała dziewczyny do studiowania właśnie tu, organizując różne spotkania na auli głównej, laboratoria mobilne oraz prezentując koła naukowe, które przybliżyły im profil kierunku.

- Akcja „Dziewczyny na Politechnikę” przynosi wyraźne efekty, przynosi ona znaczny wzrost. Dzisiaj mamy mamy około 3500 pań na ogólną liczbę 10 000 tys. studiujących - powiedział Bogdan Antoszewski, Politechnika Świętokrzyska.

Politechnika Świętokrzyska ma bardzo szeroką ofertę kształcenia. W roku akademickim 2014/2015 uczelnia prowadziła rekrutację na 17 kierunkach kształcenia w ramach 5 wydziałów. Co roku najbardziej obleganym przez panie kierunkiem jest Inżynieria Środowiska.

- Na moim wydziale jest 70% kobiet, na obu kierunkach – na Inżynierii Środowiska i na Geodezji. Coś w tym musi być, że kobiety ciągnie na nasze kierunki, także zachęcam - powiedział Stanisław Nogaj, student Politechniki Świętokrzyskiej.

Choć w tym przypadku znaczna przewaga studentów to dziewczyny, to niestety na pozostałych kierunkach nie ma już tylu chętnych pań.

- Na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki jest najmniej dziewcząt. Wszystkie dziewczyny zachęcam, studia są trudne, ale można łamać stereotypy o zawodach tylko dla mężczyzn - dodała Anna Kulik, studentka Politechniki Świętokrzyskiej.

Dzień otwarty PŚK był tylko i wyłącznie dla dziewczyn. Uczelnie odwiedzały maturzystki z całego regionu. Na miejscu spotkaliśmy dziewczyny z Zespołu Szkół Elektrycznych w Kielcach, które zadeklarowały, że bardzo chciałyby zostać w swoim rodzinnym mieście i studiować właśnie na Politechnice Świętokrzyskiej.

- Przyszłam tutaj dlatego, że właśnie jestem w klasie maturalnej i chciałam zobaczyć, jakie są kierunki. Uważam, że na Politechnikę warto przyjść, bo bardziej opłacalne są kierunki techniczne niż humanistyczne - powiedziała Magdalena Wróblewska, ZSE im. M. Kopernika w Kielcach.

Z raportu „Kobiety na Politechnikach” dostępnego na stronie akcji www.dziewczynynapolitechniki.pl wynika, że od początku prowadzenia akcji „Dziewczyny na Politechniki” liczba kobiet na publicznych uczelniach technicznych wzrosła o ponad 20 tys.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama