Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 października 2024 02:39
ZOBACZ:
Reklama

„Dwa wymazy & do bazy”. W weekend zarejestrowano 179 osób

„Dwa wymazy & do bazy” pod takim hasłem w miniony weekend odbyła się studencka akcja wraz z Fundacją DKMS Polska. Przez dwa dni w Galerii Echo można było zarejestrować się i zostać potencjalnym dawcą szpiku. Na miejscu wolontariusze informowali również, jak wygląda dalsza procedura, gdy po kilku miesiącach od rejestracji zadzwoni do nas telefon.

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Chorują małe dzieci, młodzież, dorośli. Dla wielu z nich jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeczepienie komórek macierzystych z krwi lub szpiku od dawcy niespokrewnionego. Tych niestety jest ciągle zbyt mało. Rejestracja zajmuje zaledwie kilka minut. A tych kilka minut może komuś uratować życie.

- Proces rejestracji jest trzyetapowy. Pierwszym elementem jest wywiad medyczny, drugim etapem jest wypełnienie formularza, ostatnim etapem jest pobranie wymazu śliny z wewnętrznej strony policzka – poinformował Radosław Puto, ambasador akcji Fundacji DKMS.

Potencjalnym dawcą szpiku może zostać osoba, która ukończyła 18 lat, a nie przekroczyła 55 roku życia, jest zdrowa i waży minimum 50 kg. Przez dwa dni w sumie zarejestrowano 179 osób. Potencjalni dawcy zapewniali, że w razie konieczności pomocy i oddania komuś szpiku nie mają żadnych obaw.

- Jestem bardzo religijny, wierzę w Boga i czuje to, że trzeba pomagać ludziom, że każdy zasługuje na swoją szansę – mówi Bartłomiej, mieszkaniec Kielc.

Decyzja o zarejestrowaniu się do bazy powinna być świadoma. Wycofanie się dawcy tuż przed oddaniem szpiku, może dla chorego oznaczać nawet śmierć. Osoba, która odda swoje komórki macierzyste, ma przez 10 lat zagwarantowany monitoring stanu zdrowia, po dwóch latach możliwe jest spotkanie dawcy z biorcą.

Studencka akcja „Dwa wymazy & do bazy” odbyła się po raz piąty. Na szczęście z każdą edycją świadomość ludzi na temat oddawania szpiku jest coraz większa. Świadczą o tym przede wszystkim statystyki.

- W polskiej bazie Fundacji DKMS jest ponad 660 tysięcy zarejestrowanych osób. Z tej liczby dawcami zostało ponad 1900 osób – dodał Radosław Puto.

We wtorek akcja będzie zorganizowana na Wydziale Pedagogicznym i Artystycznym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach w godzinach od 10.00 do 18.00. Z kolei w przyszły weekend 25 i 26 kwietnia będzie można się zarejestrować w Galerii Korona w godzinach od 11.00 do 18.00. Patronat honorowy nad całą akcją objął marszałek województwa, Adam Jarubas.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama