Błażej Dziewięcki, technik geolog, kolekcjonuje skamieniałości już od ponad 15 lat. Wspólnie z Rafałem Śliwą stworzył wystawę, na której prezentuje skamieniałości, znalezione w rejonie Gałęzic i Ostrówki w świętokrzyskim, a pochodzące z najpóźniejszego dewonu.
- To jest okres największego wymierania w historii Ziemi. Zginęło wówczas około 95% gatunków, stąd masowe nagromadzenie skamieniałości w tak krótkim czasie – tłumaczy Błażej Dziewięcki.
Rejon, w którym znalezione zostały te okazy jest jednym z najbogatszych w skamieniałości w województwie świętokrzyskim.
Ciekawostką na giełdzie była również biżuteria, wykonana z krzemienia pasiastego, który jest obecnie jednym z najpopularniejszych kamieni na świecie.
- Cieszymy się, że tak słynny jest nasz, świętokrzyski kamień – mówi Martyna Kucharczyk, wystawca z Rudy Zajączkowskiej.
Na 56. Ogólnopolskiej Giełdzie Minerałów i Skamieniałości nie brakowało firm spoza regionu. Swoje wyroby prezentowała m.in. pracownia biżuterii z Gdańska. Na stoisku królował oczywiście bursztyn.
Z Zamościa z kolei przyjechali do Kielc przedstawiciele firmy, zajmującej się wyrobem biżuterii z pereł hodowlanych. Ze stoiska aż biła różnorodność form i kształtów pereł.
Giełdę Minerałów i Skamieniałości zorganizowało Świętokrzyskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk Geologicznych.
Napisz komentarz
Komentarze