Najświeższe wiadomości i wydarzenia z powiatu buskiego – bądź na bieżąco z lokalnymi informacjami!
Nasz koalicjant sprowadza nas często na ziemię powiedział przed naszą kamerą senator Krzysztof Słoń. Władysław Kosiniak-Kamysz prezes PSL mówi o dymisji ministra Błaszczaka, a poseł Mariusz Gosek obstaje przy prezesurze Julii Przyłębskiej. Tym żyje kraj.
Zapraszamy do obejrzenia czwartkowego wydania Wiadomości Świętokrzyskich:
Komenda Powiatowa Policji w Busku – Zdroju informuje, iż w związku ze zgromadzeniem zaplanowanym od godz. 12:00 w dniu 11 maja 2023 roku (czwartek) do godz. 20:00 w dniu 12 maja 2023 roku (piątek), które ma się odbyć w obrębie skrzyżowania o ruchu okrężnym drogi krajowej nr 73 z drogą krajową nr 79 w miejscowości Słupia w gminie Pacanów, przewidziane są utrudnienia w ruchu drogowym. Policjanci wyznaczyli zalecane objazdy.
12 maja w województwie świętokrzyskim rozpoczną się "Dni otwarte funduszy europejskich". Beneficjenci Funduszy Europejskich w całym regionie otworzą swoje projekty dla zwiedzających po specjalnej, obniżonej na tę okazję cenie.
W Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach zostały podpisane umowy na przekazanie środków dla województwa świętokrzyskiego na Rozwój sieci ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Są to środki finansowe pochodzące z rezerwy celowej budżetu państwa w kwocie 3 999 481,08 złotych.
W miniony weekend w Dobczycach i Myślenicach odbywały się wyścigi kolarskie „Majka Gran Fondo 2023”. W ramach tych zmagań w pierwszym dniu odbyły się Mistrzostwa Polski Policji w Kolarstwie Szosowym, w jeździe indywidualnej na czas. Buski policjant reprezentujący Komendę Główną Policji st. asp. Paweł Szymański zajął III miejsce w tym wyścigu. W niedzielę, w drugim dniu zmagań w wyścigu ze startu wspólnego ponownie zajął III lokatę.
8 maja to Narodowy Dzień Zwycięstwa. Święto upamiętniające zakończenie największego konfliktu zbrojnego w nowożytnej historii kieleckie służby mundurowe, młodzież oraz politycy uroczyście uczcili przed gmachem Wojewódzkiego Domu Kultury.
Zespoły pieśni i tańca, soliści oraz kapele ludowe z regionu stanęły na scenie jędrzejowskiego Centrum Kultury w eliminacjach regionalnych do finału 47. Buskich Spotkań z Folklorem .Jury miało twardy orzech z zgryzienia, bo w eliminacjach wzięło udział aż 25 wykonawców.
W piątek po południu buscy policjanci otrzymali zgłoszenie, z którego wynikało, że w gminie Solec – Zdrój kobieta kierująca osobowym renault wjechała do przydrożnego rowu. Istniało podejrzenie, że może być nietrzeźwa. Na miejscu natychmiast pojawili się policjanci. 23-latkę podejrzewaną o kierowanie autem poddali badaniu stanu trzeźwości. Okazało się, że miała w organizmie ponad 2,3 promila alkoholu i przewoziła 4-letnie dziecko. Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości kodeks karny przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności, wysoką grzywnę oraz zakaz prowadzenia pojazdów. Sąd Rodzinny i Nieletnich zajmie się także sprawą sprawowana opieki nad dzieckiem przez nietrzeźwą matkę.
W poniedziałek o godz. 9.00 maturzyści przystąpili do pisemnego egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym. Jest on obowiązkowy dla wszystkich maturzystów.
W Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Kielcach nastąpiło uroczyste otwarcie nowej siedziby kieleckiego oddziału Związku Literatów Polskich. Na tak doniosłe wydarzenie przyszło nam czekać ponad cztery dekady. Co znajduje się w nowej siedzibie i jakie możliwości stwarza nowe miejsce o tym w materiale Patrycji Gruszczyńskiej Powróćmy jeszcze na chwilę do dnia 3 maja. To wyjątkowa data dla społeczności Szkoły ZDZ w Końskich. To właśnie w tym dniu, podczas uroczystych miejskich obchodów 232. rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3. Maja, odbyło się pierwsze w historii ślubowanie uczniów klas mundurowych na koneckim rynku.Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Kielcach ma 100 lat. Gala jubileuszowa odbyła się na Małej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury. Początki Towarzystwa sięgają roku 1921, kiedy to w Kielcach powstało Koło Adeptów Sztuk Pięknych.Wodociągi Kieleckie, w 19. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, pozostają jednym z liderów wykorzystania środków unijnych w Polsce. Tą dobrą wiadomością podzielił się z naszą stacją prezes spółki Henryk Milcarz.Można powiedzieć do trzech razy sztuka. Umowa podpisana, prace ruszają. W Końskich powstanie kino. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, już na jesieni wszyscy mieszkańcy będą mogli oglądać filmowe nowości, lecz to nie będzie jedyna propozycja kina. Więcej w materiale Mateusza Erle. W Ogrodzie Botanicznym Geonatura Kielce, pierwszego maja rozpoczął się sezon otwarty dla turystów. Z tej okazji bilet wstępu kosztował symboliczne dwa złote, a frekwencja okazała się naprawdę imponująca.Od roku Zakład Gospodarki Komunalnej w Suchedniowie prowadzi nasadzenia roślin na terenie Gminy. Po okresie zimowym są kolejne plany i starania aby upiększyć wspólną przestrzeń. Dlatego każdy kto chciałby wesprzeć te działania, może podarować swoją sadzonkęSaperzy z 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej teorię przekuwają w praktykę. Instruktorzy z 10 ŚBOT kontynuują szkolenie dla kandydatów na przyszłych instruktorów w grupie saperskiej i inżynierii wojskowej. Więcej na temat ćwiczeń mówi Daniel Woś, rzecznik prasowy 10 ŚBOT.W najbliższą niedzielę, w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” im. Stefana Żeromskiego w Kielcach odbędzie się premiera spektaklu „Ony”.Sztuka oparta jest na tekście Marty Guśniowskiej, a sztukę wyreżyserowała Anna Wolszczak. Czego możemy się spodziewać? O tym w materiale Bartłomieja Pałysa.
W piątek o godz. 9.00 maturzyści przystąpili do pisemnego egzaminu z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Egzamin pisemny na poziomie podstawowym z wybranego języka obcego jest obowiązkowy.