Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 24 września 2024 03:20
ZOBACZ:
Reklama
Reklama
Powiat jędrzejowski:

Jędrzejów

Najświeższe wiadomości i wydarzenia z gminy Jędrzejów – bądź na bieżąco z lokalnymi informacjami!

Wiadomości Świętokrzyskie: większy basen dla mieszkańców, kolejne dofinansowania i wyjątkowy jubileusz
Wiadomości Świętokrzyskie: większy basen dla mieszkańców, kolejne dofinansowania i wyjątkowy jubileusz

Zapraszamy do obejrzenia dzisiejszego wydania Wiadomości Świętokrzyskich.

14.09.2022 15:30
Ruszył kolejny program gospodarki wodno-ściekowej w województwie świętokrzyskim
Ruszył kolejny program gospodarki wodno-ściekowej w województwie świętokrzyskim

W środę ruszył „Ogólnopolski program gospodarki wodno-ściekowej poza granicami aglomeracji ujętych w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych”. Wnioski można składać do 14 października. Do podziału jest prawie 9 milionów złotych.

14.09.2022 12:50
Ministerstwo Zdrowia: od 8 do 14 września wykryto 29 056 zakażeń, zmarło 105 osób z COVID-19
Ministerstwo Zdrowia: od 8 do 14 września wykryto 29 056 zakażeń, zmarło 105 osób z COVID-19

Od 8 do 14 września badania potwierdziły 29 056 zakażeń koronawirusem, w tym 5716 ponownych. Zmarło 105 osób z COVID-19 – poinformowało w środę w cotygodniowym zestawieniu Ministerstwo Zdrowia.Resort przekazał, że potwierdzone od 8 do 14 września zakażenia wykryto u osób z województw: mazowieckiego (4908), śląskiego (3363), wielkopolskiego (2338), lubelskiego (2255), małopolskiego (2240), łódzkiego (1761), dolnośląskiego (1679), kujawsko-pomorskiego (1504), podkarpackiego (1468), pomorskiego (1461), świętokrzyskiego (1190), podlaskiego (1099), warmińsko-mazurskiego (1099), zachodniopomorskiego (1019), opolskiego (674) i z lubuskiego (636).W informacjach o 362 zakażeniach nie podano adresu. Dane te uzupełni inspekcja sanitarna.Ministerstwo przekazało, że na COVID-19 zmarło 24 chorych, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami – 81 osób.W raporcie sprzed tygodnia resort zdrowia informował, że od 1 do 7 września badania potwierdziły 21 337 zakażeń, w tym 3905 ponownych. Zmarło 101 osób z COVID-19.Łącznie od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 6 227 259 przypadków. Zmarło 117 299 osób z COVID-19. (PAP) Katarzyna Herbut

14.09.2022 11:35
16 mln na efektywność energetyczną z UE
16 mln na efektywność energetyczną z UE

16 mln zł – taka jest ogólna kwota unijnego wsparcia ośmiu projektów z zakresu efektywności energetycznej. Decyzję o ich dofinansowaniu podjął obradujący w środę, 14 września Zarząd Województwa Świętokrzyskiego.

14.09.2022 10:42
Hotelarze z jędrzejowskiego  „Grota” w Italii
Hotelarze z jędrzejowskiego „Grota” w Italii

15-sto osobowa grupa uczniów klasy Technikum hotelarstwa przy Zespole Szkół nr 2 im. Stefana Roweckiego „Grota” w Jędrzejowie odbyła praktykę zawodową we Włoszech w miejscowości Cesenatico w hotelach „Nova” i „Corallo”. Cała przygoda zaczęła się od nawiązania współpracy pomiędzy wychowawcą klasy, Martą Sornat oraz biurem podróży Buksa Travel.

14.09.2022 07:54
Wiadomości Świętokrzyskie: Kieleckie rachunki będą niskie, a jazda pod wpływem nie popłaca
Wiadomości Świętokrzyskie: Kieleckie rachunki będą niskie, a jazda pod wpływem nie popłaca

W Kielcach rachunki za ogrzewanie będą jednymi z najtańszych  w Polsce! Taką informację podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Urzędzie Miasta przekazał prezydent Bogdan Wenta. Ponad 90 % kielczan nie powinno odczuć zawieruchy związanej z galopującymi cenami za węgiel, gaz i energię.XXII Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie odbyły się w niedzielę 11 września w Bogorii w powiecie staszowskim. Jak co roku była to okazja, by wspólnie podziwiać piękne wieńce, przygotowane zgodnie z tradycją przez ludowych mistrzów, wysłuchać pieśni obrzędowych czy podziwiać korowód. Uroczysta msza święta w intencji wszystkich rolników odbyła się w kościele Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Bogorii, a część obrzędowa i koncertowa uroczystości – na stadionie przy ul. KolejowejO tym, że prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości nie popłaca, w sobotni wieczór przekonali się 42-latek i 34-latka, którzy wpadli w ręce policjantów dzięki obywatelskiej postawie innych uczestników ruchu drogowego.Podczas VI Ogólnopolskiej, Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej zatytułowanej „Wszyscyśmy dzieci jednej matki..." mówiono przede wszystkim o losach żydów z Bliżyna, Skarżyska i z Suchedniowa. Sala kinowa w suchedniowskiej Kuźnicy zapełniła się w całości uczestnikami i słuchaczami tego wydarzenia.Starostwo Powiatowe w Jędrzejowie przygotowuje się intensywnie do okresu grzewczego. Trwa remont instalacji centralnego ogrzewania. Jak nam się udało ustalić, pozostałe budynki wszystkich jędrzejowskich placówek powiatowych są przygotowane do sezonu grzewczego, wszędzie powinno ciepło.

13.09.2022 17:49
Czy będzie ciepło w Jędrzejowie w zimie?
Czy będzie ciepło w Jędrzejowie w zimie?

Starostwo Powiatowe w Jędrzejowie przygotowuje się intensywnie do okresu grzewczego. Trwa remont instalacji centralnego ogrzewania. Jak nam się udało ustalić, pozostałe budynki wszystkich jędrzejowskich placówek powiatowych są przygotowane do sezonu grzewczego, wszędzie będzie ciepło.

13.09.2022 10:04
Czy to kolejna fala? Minionej doby 7876 zakażeń koronawirusem, zmarło 28 osób z COVID-19
Czy to kolejna fala? Minionej doby 7876 zakażeń koronawirusem, zmarło 28 osób z COVID-19

Minionej doby badania potwierdziły 7876 zakażeń koronawirusem, w tym 1696 ponownych. Zmarło 28 osób z COVID-19 – poinformowano we wtorek na stronach rządowych. Wykonano 20 350 testów w kierunku SARS-CoV-2.

13.09.2022 09:57
Rozpoczynają się szczepienie lisów przeciw wściekliźnie
Rozpoczynają się szczepienie lisów przeciw wściekliźnie

Jak informuje Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Kielcach w dniach 26 – 30 września 2022r. na terenie województwa świętokrzyskiego planowane jest przeprowadzenie ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.Szczepienie lisów zostanie wykonane przy użyciu szczepionki doustnej, zawierającej niezjadliwy szczep wirusa wścieklizny w ampułce, zatopionej w niewielkim pakiecie stanowiącym przynętę. Brązowo-zielony pakiet waży ok. 50 gramów.Pakiety zostaną rozrzucone na pola, łąki i lasy z samolotów oraz wyłożone ręcznie przez pracowników Inspekcji Weterynaryjnej.Celem akcji jest zlikwidowanie występowania na terenie województwa świętokrzyskiego wścieklizny u lisów wolno żyjących, a tym samym usunięcie niebezpieczeństwa zakażania wścieklizną ludzi.

13.09.2022 07:33
Wiadomości Świętokrzyskie: Włoszka, Odważny i Granat
Wiadomości Świętokrzyskie: Włoszka, Odważny i Granat

W Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie odbyła się uroczysta gala wręczenia Nagrody Muzealnej im. Tadeusza Włoszka. W tym roku przyznano 5 nagród w tym jedną honorową. Laureatom gratulowali wicemarszałek Marek Bogusławski oraz przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś i senator Krzysztof Słoń.Praca w uznanej instytucji, możliwość rozwoju naukowego i zawodowego oraz ścieżka dodatkowo płatnych doktoratów wdrożeniowych – m. in. takimi argumentami przekonują rekruterzy w Głównym Urzędzie Miar do podjęcia pracy. Równolegle z procesami rekrutacyjnymi trwa budowa Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego, w którym najlepsi kandydaci znajdą zatrudnienie.  Od 1 września użytkownicy aplikacji mobilnej Moja Okolica w Skarżysku-Kamiennej mają możliwość rezerwacji wizyty w Biurze Dowodów Osobistych w wybranym przez siebie terminie i godzinie. Szczegóły w materiale wideo.Już 17 i 18 września pierwszy zlot marynarzy w Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku. Pomimo dość dużej odległości od morza, Skarżysko nieprzypadkowo jest gospodarzem zlotu. Znajduje się tu bowiem okręt ORP Odważny. O tym dlaczego i jak w ogóle Odważny w Skarżysku się znalazł, opowiada naszej stacji dyrektor placówki Grzegorz Bień.Ksiądz Józef Granat, to legendarna postać nie tylko duszpasterstwa w Końskich, ale także znany był ze swojego podejścia do młodych ludzi i ich młodzieńczej fantazji. O nadzwyczajnych muzycznych upodobaniach księdza niech świadczy pewna fotografia, która cudem odnaleziona posłużyła za kanwę tego materiału.Uczniowie i grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej w Potoku Wielkim w gminie Jędrzejów doczekali się nowoczesnego boiska wielofunkcyjnego. Obiekt udało się wybudować dzięki działaniu i dofinansowaniu wielu instytucji i środowisk.W minioną sobotę, w Masłowie odbył się V Świętokrzyski Maraton Bocci. W tej ciekawej dyscyplinie rywalizowali zawodnicy z czterech krajów.

12.09.2022 17:48
Boisko wielofunkcyjne w Potoku Wielkim już cieszy uczniów
Boisko wielofunkcyjne w Potoku Wielkim już cieszy uczniów

Uczniowie i grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej w Potoku Wielkim w gminie Jędrzejów doczekali się nowoczesnego boiska wielofunkcyjnego. Obiekt udało się wybudować dzięki działaniu i dofinansowaniu wielu instytucji i środowisk.

12.09.2022 11:39
„Donersztik in Jendrzew. Żydzi z Jędrzejowa”.
„Donersztik in Jendrzew. Żydzi z Jędrzejowa”.

W sobotę, 16 września o godz. 18:00 w Małej Galerii  Muzeum Przypkowskich w Jędrzejowie odbędzie się otwarcie wystawy „Donersztik in Jendrzew. Żydzi z Jędrzejowa”.Wystawa jest podróżą do dawnego sztetla jędrzejowskiego. W trzech salach Małej Galerii Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie poszczególne elementy układają się w opowieść o historii, codzienności, życiu dawnych jędrzejowskich mieszkańców, którzy niegdyś stanowili 40% społeczności miejskiej.Wystawa obejmuje okres od początku osadnictwa Żydów w Jędrzejowie, czyli II poł. XIX wieku, kiedy przestał obowiązywać przywilej „de non tolerandis Judaeis”, do czasów nam współczesnych. Pozwala poczuć klimat przedwojennego Jędrzejowa, tętniącego życiem rynku, pełnego żydowskich handlarzy. Nawiązuje do tego tytuł wystawy w języku jidysz: „czwartek w Jędrzejowie”, który w naszym mieście zawsze był dniem targowym. Kolekcja judaików, w tym tradycyjne elementy żydowskiego stroju i przedmioty codziennego użytku, które pokazujemy, pochodzą nie tylko ze zbiorów własnych Muzeum, ale też zostały wypożyczone z Muzeum Okręgowego w Pińczowie, Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie oraz z kolekcji prywatnych.Ekspozycja ukazuje historię organizacji kulturalnych związanych z jędrzejowskimi Żydami, a także syjonistów i ich podróż do Palestyny. Szczególnym miejscem na wystawie jest galeria zdjęć z prywatnych albumów potomków, którzy z przejęciem zaangażowali się w jej tworzenie, opowiadając o losach swych przodków.Wystawa kończy się wydarzeniami z okresu II wojny światowej, która pokazuje Zagładę Żydów w Jędrzejowie. Nie bez powodu otwarta zostaje 16 września, równo 80 lat po deportacji Żydów z getta jędrzejowskiego do obozu zagłady w Treblince. Obejmuje też powojenne „odrodzenie” jędrzejowskiego sztetla – losy ocalonych, imigrantów działających w Izraelu, a także współczesne działania na rzecz pamięci.Motyw przewodni wystawy stanowią cytaty z „Księgi Pamięci jędrzejowskich Żydów”, wydanej przez Stowarzyszenie dla Emigrantów jędrzejowskich w Izraelu w 1965 r. Jest to głos oddany samym mieszkańcom sztetla jędrzejowskiego. Oryginał księgi, specjalnie wypożyczony z Żydowskiego Instytutu Historycznego jako jeden z eksponatów, stanowi zwieńczenie opowieści.Wystawa ma charakter intermedialny – jest uzupełniona o materiały audio, do odsłuchania na miejscu, lub samodzielnie, za pomocą kodów QR.Kuratorką wystawy jest Klaudia Kwiecińska, z wykształcenia judaistka, od lat zaangażowana w podtrzymywanie pamięci o żydowskiej społeczności Jędrzejowa. Związana z programem „Liderzy Dialogu” przy fundacji Forum Dialogu.Wystawa w ramach Dni Pamięci, 80 lat od zagłady getta w Jędrzejowie; potrwa do 5 marca 2023 r. Źródło: Muzeum Przypkowskich w Jędrzejowie

12.09.2022 09:11
Reklama