Najświeższe wiadomości i wydarzenia z powiatu koneckiego – bądź na bieżąco z lokalnymi informacjami!
Od kilkunastu dni było wiadomo, że część uchodźców zakwaterowanych w ośrodkach wypoczynkowych w Sielpi będzie musiała opuścić swoje miejsca zakwaterowania, bo ośrodki maja zabukowane miejsca dla turystów. Niestety służby wojewody i starosty koneckiego do samego końca zwlekały z przyznaniem miejsc na relokację uchodźców, co musiało poskutkować organizacyjnym bałaganem.Trwa budowa parku handlowego sieci Vendo Park w Skarżysku-Kamiennej. To pierwszy projekt tego dewelopera w Skarżysku i pierwsza inwestycja Trei na terenie województwa świętokrzyskiego. Według zapewnień inwestora z momentu rozpoczęcia budowy, obiekt ma być otwarty w wakacje 2022 roku. Więcej w materiale wideo. Najmłodsi mieszkańcy będę uczyć się przepisów w praktyce. W Zagnańsku powstało miasteczko ruchu drogowego. Obiekt wyposażono w rondo, skrzyżowania równorzędne czy sygnalizację świetlną. Koszt zadania to prawie 250 tys. zł. Inwestycja została dofinansowana ze środków unijnych.Nie ma ani chwili do stracenia - liczy się każda pomoc - oczywiście ta finansowa. 2,5 letnia Tosia Czarnecka z Kielc by przeżyć musi przejść drogą specjalistyczną terapię w Niemczech. Diagnoza którą usłyszeli rodzice brzmi jak wyrok - to guz mózgu w IV stopniu złośliwości. Każdy z nas może pomóc - zobaczcie Państwo tę historię. 23 kwietnia Komitet Organizacyjny Przy Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku- Kamiennej zaprasza na wyjątkowy koncert pod hasłem „Podajmy pomocną dłoń Ukrainie”. Wzorem balów charytatywnych, organizowanych w latach ubiegłych, także i podczas koncertu będzie możliwość wylicytowania atrakcyjnych przedmiotów. Bilety są jeszcze w sprzedaży. Pierwszy weekend czerwca w Jędrzejowie zapowiada się niebywale atrakcyjnie. Po dwóch latach przerwy jędrzejowski magistrat zdecydował się na zorganizowanie Dni Jędrzejowa. 4 i 5 czerwca na placu przed Centrum Kultury będziemy mogli usłyszeć Andrzeja Piasecznego i Dawida Kwiatkowskiego, a to dopiero jedne z wielu atrakcji. "EtnoPonidzie - ożywione tradycje z Pińczowa i okolic" to tytuł zadania które muzeum regionalne w Pińczowie realizować będzie przez najbliższe miesiące. Będą to spotkania z tradycją, kulturą, ze zwyczajami i obyczajami Ponidzia.
Od kilkunastu dni było wiadomo, że część uchodźców zakwaterowanych w ośrodkach wypoczynkowych w Sielpi będzie musiała opuścić swoje miejsca zakwaterowania, bo ośrodki maja zabukowane miejsca dla turystów. Niestety służby wojewody i starosty koneckiego do samego końca zwlekały z przyznaniem miejsc na relokację uchodźców, co musiało poskutkować organizacyjnym bałaganem.
Tegoroczne uroczystości rozpoczną się na placu przed Urzędem Miasta w Końskich około 11:25 od wciągnięcia flagi państwowej na maszt. Na program artystyczny będzie się składało wystąpienie uczniów koneckich szkół średnich i Uniwersytety Trzeciego Wieku. Około 12:00 planowany jest przemarsz uczestników uroczystości do Kolegiaty Świętego Mikołaja w Końskich, gdzie o 12:15 odprawiana zostanie msza w intencji ojczyzny.
W miniony, świąteczny weekend na drogach województwa świętokrzyskiego policjanci prowadzili wzmożone działania kontrolno-prewencyjne. W ciągu ostatnich czterech dni kierujący mogli zauważyć większą ilość policjantów ruchu drogowego, a także funkcjonariuszy pionu prewencji. Doszło do 6 wypadków, w których rannych zostało 8 osób. 3 osoby straciły życie. Doszło do 105 kolizji. Zatrzymano 32 nietrzeźwych kierowców. 17 kierowców straciło prawo jazdy za przekroczenie prędkości ponad 50 km/h Źródło: KWP w Kielcach
Spuszczona woda. Widok księżycowy. Tak dzisiaj wygląda najpopularniejszy zalew w naszym regionie. Zalew w Sielpi przechodzi ostatni etap rewitalizacji. Już niebawem ma rozpocząć się proces napełniania zbiornika wodą, mają zniknąć koparki i ciężki sprzęt budowlany. Ta urokliwa miejscowość ma być w pełni gotowa do przyjęcia gości już w maju.
Będziemy przedłużali paszporty covidowe bezterminowo tym, którzy przyjęli trzecią dawkę szczepienia przeciw COVID-19 - poinformował we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.
Gościem specjalnym KSSPR będzie Mistrz Polski Łomża VIVE Kielce. To pierwsze z cyklu spotkań mających na celu promocję piłki ręcznej w regionie i realizację współpracy klubu z mistrzem Łomżą VIVE Kielce oraz wspólnym Sponsorem Forbuild SA. Młodzi szczypiorniści będą się szkolić pod czujnym okiem zawodników Łomży VIVE Kielce. Początek spotkania w hali przy ulicy Stoińskiego w czwartek 21 kwietnia o godzinie 16:00.
Wzrost stóp procentowych najboleśniej odczują tzw. multidłużnicy, czyli osoby mające co najmniej 3 wierzycieli - powiedział PAP prezes Krajowego Rejestru Długów Adam Łącki. Dodał, że takich dłużników jest w KRD ok. 580 tys., mają do oddania ok. 22 mld zł.
Święta Wielkanocne to szczególny czas. Pełen miłości, spokoju, wyciszenia i dobrych słów. Czas refleksji, czas na spotkania z najbliższymi.
Od 24 lutego do Polski wjechało z Ukrainy 2,781 mln osób - poinformowała w sobotę rano Straż Graniczna. W piątek funkcjonariusze odprawili 24,4 tys. podróżnych, a w sobotę do godziny 7 rano - 5,4 tys.
Od wczesnych godzin porannych we wszystkich kościołach skarżyskich wierni podążali do kościołów, by poświęcić pokarm. Tradycyjnie w każdym koszyku powinny się znaleźć: sól, mięso, chleb i przede wszystkim jajko, które w wierze chrześcijańskiej symbolizuje nowe życie. Skąd wziął się zwyczaj święcenia pokarmów? Błogosławieństwo żywności zgodnie z tradycją sięga VII wieku; z chlebem i jajkami odnotowane od XII wieku. I właśnie około XII wieku zwyczaj ten przywędrował do Polski. Potwierdzają to źródła z przełomu XIII i XIV wieku. Dawno temu pokarmy święcono w domach. Należało poświęcić to wszystko, co miało zostać spożyte podczas śniadania wielkanocnego, dlatego przygotowywano ogromne kosze z jedzeniem. W późniejszym czasie pokarmy święcono na powietrzu, pod krzyżami lub na placach. W XVIII wieku święcenie przeniesiono do świątyń. [gallery ID=1437]
Liturgia Wielkiej Soboty skupia się na poświęceniu ognia, wody chrzcielnej i na odnowieniu przyrzeczeń sakramentu chrztu. Liturgia Wigilii Paschalnej rozpoczyna się po zmroku, co symbolizuje zwycięstwo światłości nad ciemnością – powiedział PAP metropolita przemyski abp Adam Szal.Wielka Sobota jest ostatnim dniem triduum paschalnego. To czas oczekiwania na zmartwychwstanie Chrystusa. W Wielką Sobotę, aż do późnego wieczora, nie odprawia się mszy św., podobnie jak w Wielki Piątek.