Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 16 stycznia 2025 01:42
Reklama

Powiat kielecki

Najświeższe wiadomości i wydarzenia z powiatu kieleckiego – bądź na bieżąco z lokalnymi informacjami!

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla pacjentów z niewydolnością oddechową powstanie w Czerwonej Górze
Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla pacjentów z niewydolnością oddechową powstanie w Czerwonej Górze

13, 5 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego na rozbudowę szpitala w Czerwonej Górze. Planowane jest utworzenie Zakładu Opiekuńczo Leczniczego, dla pacjentów objętych opieką długoterminową. Dziesięć procent kwoty pokryje budżet państwa, zaś pięć procent stanowi wkład własny szpitala i dotacja z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

10.08.2018 13:22
Warsztaty Terapii Zajęciowej w Sędku czekają na chętnych
Warsztaty Terapii Zajęciowej w Sędku czekają na chętnych

Osoby z różnymi niepełnosprawnościami znajdują tu zrozumienie i opiekę fachowców. Warsztat Terapii Zajęciowej w Sędku w gminie Łagów czeka na chętnych, którzy od nowego roku chcą skorzystać z pomocy placówki. Zgłoszenia należy składać do 15 września.  Od 26 lat żyje w ciemnościach, ale każdego dnia przyświeca mu jeden cel - odnaleźć radość życia. Paweł Krzemiński mimo swej niepełnosprawności wciąż podejmuje nowe wyzwania.  Ułożenie puzzli to dla niego żaden wyczyn.  - Nie miałem co robić i postanowiłem je układać, teraz nawet 160 elementów - mówi Paweł Krzemiński. W Warsztatach Terapii Zajęciowej w Sędku Paweł Krzemiński może rozwijać swoje pasje. Od wielu lat wyplata z wikliny, później jego prace sprzedawane są na kiermaszach, dzięki temu czuje się potrzebny. Tak jak trzydziestu innych podopiecznych placówki. Teraz jest szansa, dla innych. - Każdego roku możemy wnioskować do PCPR o zwiększenie kwoty dofinansowania i teraz czekamy na zgłoszenia chętnych, aby poznać ich liczbę - mówi Wioletta Kozłowska, kier. Dziennego Domu Pobytu „Otwarte Serca”. Podopieczni mogą  korzystać z terapii w pięciu pracowniach: gospodarstwa domowego,  rękodzielniczej, komputerowej, muzycznej i rehabilitacyjnej. Pomoc przeznaczona jest dla niepracujących dorosłych osób, które posiadają orzeczenie o stopniu niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym. W bezpłatnych warsztatach uczestniczyć mogą mieszkańcy gmin Łagów, Bieliny, Nowa Słupia i Raków. Zgłoszenia należy składać do 15 września telefonicznie (pod numerem tel. 41 389 70 13) lub osobiście w siedzibie Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Dziennym Domu Pobytu Otwarte Serca w Sędku. Jest też propozycja dla osób starszych. Na piętrze budynku powstał Dzienny Dom Senior Wigor. - Teraz mamy komplet, ale od przyszłego roku być może więcej osób będzie mogło korzystać z zajęć – mówi Wioletta Kozłowska, kier. Dziennego Domu Pobytu „Otwarte Serca”. Dom Senior Wigor powstał w styczniu 2017 roku dzięki rządowemu wsparciu, projekt jest współfinansowany przez gminę Łagów. Natomiast Warsztat Terapii Zajęciowej w Sędku działa od 2015 roku.

10.08.2018 13:13
Zabytkowa studnia przy Rynku po renowacji

Służyła mieszkańcom Łagowa już w średniowieczu, była jedynym źródłem wody w okolicach Rynku. Przez lata niszczała, dziś studnia przy  kościele parafialnym stała się wizytówką miasta. Prace renowacyjne kosztowały kilkanaście tysięcy złotych.

08.08.2018 11:43
52. Dymarki w Nowej Słupi zapłoną już w ten weekend

Prezentacje archeologiczne i rekonstrukcyjne, targ niewolników, a także koncerty. To tylko niektóre z atrakcji jakie przygotowali organizatorzy 52. Dymarek w Nowej Słupi. Impreza odbędzie się już w najbliższy weekend.

06.08.2018 12:28
Słodkie przysmaki na II Świętokrzyskich Dniach Miodu

Były miodowe przysmaki, prezentacja sprzętu pszczelarskiego, a także występy zespołów - w niedzielę w Bodzentynie odbyły się II Świętokrzyskie Dni Miodu.  Ten sezon można zaliczyć do udanych – podkreślają pszczelarze i zapewniają, że tego słodkiego przysmaku nie powinno nam zabraknąć. Zaroiło się na rynku w Bodzentynie. Na II Świętokrzyskie Dni Miodu zjechali pszczelarze z całego regionu. W tym roku mają co świętować, miodu jest sporo, bo pszczoły na pożytki wyleciały już  połowie kwietnia.  Pierwszy pojawił się miód z mniszka, później z rzepaku. - Po tych miodach był miód akacjowy, najładniejszy jaki mieliśmy do tej pory - mówi Ryszard Szymczuch, właściciel Gospodarstwa Pasiecznego „Ryś”. Pszczoły są w dobrej kondycji, dobrze zniosły zimę, w tym roku uniknęły też chorób. Obfite zbiory udało się pozyskać przede wszystkim dzięki dobrej pogodzie – podkreśla Andrzej Dąbrowski, prezes Świętokrzyskiego Związku Pszczelarzy. Chętnych do kupowania, choć nietaniego,  słodkiego przysmaku nie brakowało. Miód wzmacnia serce, koi nerwy, ożywia mózg, goi rany. Ma właściwości antybakteryjne - niektóre bakterie zwalcza lepiej niż antybiotyki - dlatego warto go jeść - podkreśla Bartłomiej Piotrowski, sekretarz Polskiego Związku Pszczelarskiego. II Świętokrzyskie Dni Miodu mają przede wszystkim promować  pszczelarstwo w naszym regionie – podkreśla Dariusz Skiba, burmistrz Bodzentyna. Na stoiskach swoje wyroby prezentowali też producenci uli i sprzętu pszczelarskiego, można było też kupić sadzonki roślin miododajnych. Dla najmłodszych przygotowano konkurs plastyczny, oczywiście z pszczołą w roli głównej.  „Świętokrzyskie Dni Miodu” dla pszczelarzy to również okazja do wymiany doświadczeń i rozmów o wspólnej pasji. Podczas imprezy zasłużeni pszczelarze z naszego regionu otrzymali wyróżnienia. W województwie świętokrzyskim zarejestrowanych jest  ponad 1500 pszczelarzy i niemal 42 tysiące pszczelich rodzin. 

05.08.2018 15:31
II Świętokrzyskie Dni Miodu już w niedzielę

W niedzielę na Rynku Górnym w Bodzentynie odbędzie się jedna z największych imprez pszczelarskich w regionie czyli II Świętokrzyskie Dni Miodu.

04.08.2018 10:08
Koncerty, gra terenowa i podróż do źródeł. Rozpoczął się X Festiwal Wędrowania
X Festiwal Wędrowania. Koncerty, gra terenowa i podróż do źródeł

Koncerty gra terenowa i podróż do źródeł. Po raz dziesiąty odbył się Festiwal Wędrowania. Impreza, której ideą jest odwiedzanie niezwykłych miejsc i ludzi rozpoczęła się w Ciekotach. Na artystyczne wędrowanie po Górach Świętokrzyskich zaprosiło Stowarzyszenie na rzecz Odnowy Wsi "Odnowica". Na początek koncert Kapeli Żempoł, później opera ludowa. W centrum edukacyjnym „Szklany Dom” w piątek zainaugurowano Festiwal Wędrowania. Na artystyczną podróż do niezwykłych miejsc w Górach Świętokrzyskich po raz dziesiąty zaprosiło Stowarzyszenie na rzecz Odnowy Wsi "Odnowica”. - Bardzo się cieszymy, że to się udało, ponieważ ten festiwal angażuje społeczność lokalną - mówi Krystyna Nowakowska, kier. Centrum Edukacyjnego Szklany Dom w Ciekotach. Na Żeromszczyźnie odbyła się premiera widowiska „Idyliada – Polska” według pomysłu Krzysztofa Wrony. To połączenie muzyki ludowej z poetyckim jazzrockiem oraz eksperymentalną muzyką intuicyjną. - Kiedy pojawił się ten projekt przenoszenia muzyki ludowej do współczesności to okazało się, że musi to być tak duża forma, forma opery - mówi artysta  Krzysztof Wrona. W spektaklu wykorzystano teksty Adama Ochwanowskiego. Poemat "Idyliada" powstał niemal 40 lat temu. - On sięga do źródeł i mówi, może nie wprost, że kultura ludowa czy nam się to podoba czy nie, była matka kultury wysokiej - podkreśla Adam Ochwanowski, poeta. Na scenie wystąpili Zespół Pieśni i Tańca „Furmani”, Wielokulturowy Zespół Ludowy „Wioha”, a gościnnie zagrał i zaśpiewał Adam Jarubas. Marszałek województwa świętokrzyskiego podkreślił, że powrót do źródeł może być dobrym pomysłem na promocje regionu. - Dąbrowa Dolna jest jednym z ośrodków sztuki organicznej w Polsce - dodał  Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego. Ideą Festiwalu Wędrowania jest odwiedzanie niezwykłych miejsc i ludzi. W sobotę w Szkole Wrażliwości w Kapkazach odbyła się gra terenowa, „Nam się nie nudzi, gdy źródło nas budzi”. Przez cały weekend dla odwiedzających otwarte były pracownia książki autorskiej „Liberatorium” w Dąbrowie Dolnej, Izba Lniana w Gospodarstwie Agroturystycznym Na Górce w Wiączce oraz Centrum Edukacji i Kultury Szklany Dom w Ciekotach. Festiwal wsparły gmina Bodzentyn i samorząd województwa świętokrzyskiego. [gallery ID=337]

03.08.2018 18:47
Dofinansowanie dla sołectw Łagów, Nowa Zbelutka i Sadków
Dofinansowanie dla sołectw Łagów, Nowa Zbelutka i Sadków

55 sołectw z terenu powiatu kieleckiego otrzymało dofinansowanie w ramach pilotażowego „Programu dla sołectw”. 270 tys. zł. będzie przeznaczone m.in. na stroje ludowe dla kół gospodyń wiejskich, mundury dla druhów, wyposażenie kuchni i sprzęt do nauki gotowania, oraz na doposażenie siłowni zewnętrznych i placów zabaw.

02.08.2018 08:17
Na tropie powojennej skrytki...
Na tropie powojennej skrytki...

Na tropie powojennej skrytki. Na posesji w Wolicy gdzie podczas okupacji niemieckiej mieszkał z rodziną dowódca plutonu, sierżant Jana Sieradzan pseudonim „Żbik”, poszukiwano miejsca ukrycia rzeczy, należących do miejscowej placówki Armii Krajowej. Jak mówił jego syn konspiratorzy w piwnicy mogli mieć skrytkę.

01.08.2018 12:52
Rybka popłynęła w Wilkowie!

Amatorzy rybnych przysmaków mieli prawdziwą ucztę. W niedzielę nad zalewem w Wilkowie, odbyła się VI edycja Festiwalu Zupy Rybnej. W konkursie na najlepszą zupę wzięło udział siedem zespołów, które przez kilka godzin przyrządzały na różne sposoby rybę.

28.07.2018 20:06
Policja poszukuje sprawców potrącenia rowerzysta

Kieleccy policjanci prowadzą postępowanie wyjaśniające w sprawie zaistniałego w dniu 08.07.2018 roku, w godz. 21:00 – 22:00 w miejscowości Ostrów gm. Chęciny, wypadku drogowego. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że sprawca nieznanym pojazdem potrącił rowerzystę, a następnie odjechał z miejsca zdarzenia.

17.07.2018 12:58
Akcja "Bezpieczny piątek" na przejeździe kolejowym w Zagnańsku

Na przejeździe kolejowym w Zagnańsku, prowadzona była akcja „Bezpieczny piątek”. Jest ona elementem szerszej kampanii, która ma na celu ostrzeganie i informowanie kierowców, jakie zagrożenia wiążą się z brakiem ostrożności. Organizatorami programu są m.in. PKP, Policja i Straż Ochrony Kolei.

13.07.2018 12:46
Reklama