Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 24 września 2024 18:30
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Powiat kielecki

Najświeższe wiadomości i wydarzenia z powiatu kieleckiego – bądź na bieżąco z lokalnymi informacjami!

W Podgórzu odsłonięto pomnik upamiętniający mjr Henryka Dobrzańskiego "Hubala" i jego żołnierzy
W Podgórzu odsłonięto pomnik upamiętniający mjr Henryka Dobrzańskiego "Hubala" i jego żołnierzy

W Podgórzu w gminie Bodzentyn odsłonięto pomnik upamiętniający mjr Henryka Dobrzańskiego "Hubala" i jego żołnierzy. Uroczystość odbyła się w niedzielę 29 kwietnia, w przeddzień rocznicy śmierci legendarnego dowódcy. Monument stanął przy wejściu na niebieski szlak turystyczny prowadzący na Miejską Górę. Inicjatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach. W Podgórzu odsłonięto pomnik upamiętniający mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala” i jego żołnierzy. W uroczystości uczestniczyli mieszkańcy i władze gminy Bodzentyn, a także historycy i grupy rekonstrukcyjne.   - Jest to postać nietuzinkowa, ktoś by powiedział bohater czy samobójca, skoro nie podporządkował się rozkazom dowództwa – powiedział Dariusz Skiba, burmistrz Bodzentyna. Monument stanął przy wejściu na niebieski szlak turystyczny prowadzący na Miejską Górę. Inicjatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach. -  Takie pomniki trzeba stawiać żeby w sposób materialny upamiętniać nasza historię – powiedział Stanisław Szrek, prezes Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego. Podgórze to miejsce wyjątkowe na żołnierskiej drodze mjr Henryka Dobrzańskiego, który znany był z niepokornego charakteru. To tu 9 października 1939 r. legendarny dowódca,  podjął decyzję o pozostaniu ze swoim oddziałem w Polsce i kontynuowaniu walki z Niemcami. - Tutaj przyjął pseudonim „Hubal”, tutaj zaczęli garnąć się do niego żołnierze – przypomniała  prof. Urszula Oettingen, historyk UJK. Powołaną przez siebie jednostkę mjr Henryk Dobrzański,  nazwał Oddziałem Wydzielonym Wojska Polskiego. 300 żołnierzy przez wiele miesięcy walczyło między innymi w okolicach Końskich czy Opoczna, pod Huciskiem stoczyli zwycięską bitwę, w której zginęło stu niemieckich żołnierzy. Mieszkańcy ziemi kieleckiej nieśli pomoc partyzantom, choć groziła im za to śmierć. - Działania oddziału „Hubala” na ziemi kieleckiej, szczególnie bitwa pod Huciskiem spotkała się ze szczególnymi reperkusjami ze strony Niemców - powiedział Leszek Bukowski z kieleckiej delegatury IPN W czasie obławy na „hubalczyków” w 31 wsiach hitlerowcy zamordowali 712 osób, spalili ponad 600 zagród, cztery  wsie zostały przy tym kompletnie zniszczone. - Oddział Wydzielony Wojska Polskiego był dla Niemców ogromnym zagrożeniem, zmobilizowano specjalną grupę 8 tysięcy żołnierzy, aby pokonać ten mały oddział „Hubala” – przypomniała prof. Urszula Oettingen, historyk UJK. 30 kwietnia 1940 poczet majora Henryka Dobrzańskiego został zaskoczony przez Niemców podczas leśnego biwaku w okolicach wsi Anielin.  „Hubal” poległ z bronią w ręku. Do tej pory nie odnaleziono miejsca jego pochówku.

30.04.2018 09:32
Gmina przyjazna pszczołom
Gmina przyjazna pszczołom

Gmina Łagów kolejny już rok zadbała o pszczoły i inne owady zapylające pozyskując  dofinansowanie w kwocie dwóch tysięcy złotych na zakup sadzonek drzew miododajnych. Pieniądze przekazało Starostwo Powiatowe w Kielcach.

23.04.2018 07:24
Dzień Ziemi w Ciekotach
Dzień Ziemi w Ciekotach

Artystyczne spotkanie z naturą z okazji Dnia Ziemi odbyło się w Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w sobotę w Ciekotach. Większość miast i gmin świętowała wydarzenie sprzątając najbliższą okolicę. Na Żeromszczyźnie odbyły się otwarte warsztaty wyplatania wiklinowych konstrukcji, czy prezentacja spektaklu Łysogórska Baśń Wędrowna. W rolę bohaterów wcielili się uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. S. Żeromskiego w Mąchocicach Scholasterii.

20.04.2018 11:03
Nowe oświetlenie dla poprawy bezpieczeństwa mieszkańców

W sześciu miejscowościach w gminie Łagów pojawi się nowe oświetlenie. To kolejny etap działań w zakresie poprawy bezpieczeństwa mieszkańców i użytkowników dróg. Na nowe oświetlenie samorząd wyda ponad pół miliona złotych.

17.04.2018 10:33
Ponad 4 mln zł na modernizację obiektów użyteczności publicznej w gminie Masłów

Budynki dwóch szkół podstawowych oraz ośrodka zdrowia w gminie Masłów zostaną w najbliższym czasie zmodernizowane. Ocieplenie obiektów, wymiana stolarki okiennej czy nowe, centralne ogrzewanie, pochłoną ponad 4 mln zł.

17.04.2018 10:31
Sezon kajakowy otwarty. Spływ Lubrzanką z Ciekot do Cedzyny
Sezon kajakowy otwarty. Spływ Lubrzanką z Ciekot do Cedzyny

Sezon kajakowy otwarty. W sobotę już po raz ósmy odbył się Spływ Lubrzanką z Ciekot do Cedzyny. W imprezie udział wzięło prawie 50 miłośników kajakarstwa. Choć dziesięciokilometrowa trasa nie była łatwa, to nie przeszkodziło nikomu w dobrej zabawie.

14.04.2018 13:53
I Ogólnopolski Turniej Tańca Freestyle
I Ogólnopolski Turniej Tańca Freestyle

Ponad 500 tancerzy wzięło udział w I Ogólnopolskim Turnieju Tańca Freestyle w Masłowie. Do rywalizacji o puchar wójta gminy Masłów Tomasza Lato, stanęli przedstawiciele 18 klubów z całej Polski, m.in. Łodzi, Rumi czy Piotrkowa Trybunalskiego. W zawodach licznie reprezentowane były również kluby z regionu świętokrzyskiego. Na parkiecie można było podziwiać solistów, duety i zespoły taneczne.  Uczestnicy zafundowali publiczności mnóstwo artystycznych wrażeń, na parkiecie zaprezentowali się w rożnych dyscyplinach tanecznych m.in. discodance, jazz dance, salsa, shines. Natomiast ważna była też rywalizacja, ta przebiegała w kilkunastu kategoriach. To pierwsze impreza taneczna o zasięgu ogólnopolskim zorganizowana w Hali Sportowej w Masłowie Pierwszym. Uczestnicy zawodów podkreślali wysoki poziom imprezy, której organizatorami byli gmina Masłów oraz Szkoła Tańca i Wdzięku Step by Step. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Polskiego Związku Tańca Freestyle. [gallery ID=119]

14.04.2018 11:56
Posadzili 100 dębów na 100-lecie niepodległości

Sadzenie dębów niepodległości, wykłady i złożenie kwiatów w miejscach pamięci. Leśnicy i mieszkańcy Łagowa uczcili w piątek stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.  Podczas sesji popularnonaukowej przypomniano też najważniejsze wydarzenia z czasów walk o wolność na ziemi świętokrzyskiej.

13.04.2018 12:57
Uczcili pamięć poległych w walce o ojczyznę
Uczcili pamięć poległych w walce o ojczyznę

100 gołębi wypuszczono do nieba jako symbol wolności, z okazji 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W niedzielę w gminie Bodzentyn odbyła się uroczystość ku czci bohaterów, którzy oddali swoje życie za ojczyznę.

08.04.2018 12:51
Wystartowali w III Maratonie Pieszym Przedwiośnie
Wystartowali w III Maratonie Pieszym Przedwiośnie

289 osób z całej Polski wystartowało w III Maratonie Pieszym Przedwiośnie. Uczestnicy wyruszyli w sobotę o godz. 5:00 nad ranem. Podobnie jak w poprzednim roku, do pokonania mieli 76 km. Trasa biegła przez malownicze, główne pasmo łysogórskie, gdzie uczestnicy mięli szansę podziwiać najpiękniejsze szlaki, szczyty i widoki Gór Świętokrzyskich.

07.04.2018 12:32
Sprawa nielegalnego wodociągu w Podgórzu trafi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

Gmina Bodzentyn złożyła odwołanie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie opłaty legalizacyjnej za budowę sieci bez odpowiednich zezwoleń. Chodzi o zapłatę 800 tysięcy złotych. Burmistrz Dariusz Skiba tłumaczy, że gminy nie stać na taki wydatek.

06.04.2018 13:12
Ktoś znęcał się nad kotem, policja poszukuje świadków
Ktoś znęcał się nad kotem, policja poszukuje świadków

Policjanci z Komisariatu Policji w Bodzentynie poszukują osoby odpowiedzialnej za skrępowanie i wyrzucenie kota do przydrożnego rowu. Sprawcy może grozić kara do 3 lat pozbawienia wolności za znęcanie ze szczególnym okrucieństwem.

06.04.2018 10:21
Reklama