Sprawą na poniedziałkowej sesji zajmowali się radni sejmiku. Z oferty Szkoły Medycznej w Morawicy korzysta obecnie ponad 150 uczniów, ale z internatu już tylko 11. To dlatego w porządku obrad znalazł się punkt dotyczący jego likwidacji. Jak wyliczono, średni koszt utrzymania jednego miejsca w internacie to aż 50 tysięcy złotych rocznie. Dlatego, dalsze jego utrzymywanie jest po prostu nieopłacalne.
- To są ogromne koszty. Taniej jest wynająć miejsca noclegowe na zewnątrz, a my musimy dbać o publiczne pieniądze – mówił w rozmowie z nami Jacek Kowalczyk z Urzędu Marszałkowskiego.
Podczas sesji, radni sejmiku wyrazili również zgodę na wsparcie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach z przeznaczeniem na „Telefon zaufania dla osób w kryzysie”. MOPR otrzyma 2,5 tysiąca złotych.
Ważnym punktem poniedziałkowych obrad była prezentacja modelu nieodpłatnego poradnictwa prawnego i obywatelskiego, wypracowanego w ramach projektu „Opracowanie kompleksowych i trwałych mechanizmów wsparcia dla poradnictwa prawnego i obywatelskiego w Polsce”.
- Jako kraj członkowski Unii Europejskiej jesteśmy zobowiązani do wprowadzenia takiego systemu. Dziś jesteśmy jedyni w UE, którzy go nie mają – informowała Ewelina Woźna, ekspertka Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Obecnie w Polsce system bezpłatnych porad prawnych i obywatelskich jest realizowany przez organizacje pozarządowe, czy instytucje, takie jak PCPR-y. Ale jest to system rozproszony bez jednolitych standardów. Dlatego powstał projekt, mający wprowadzić zasady bezpłatnego poradnictwa w Polsce. O jego założeniach dyskutowali w poniedziałek radni sejmiku.
Napisz komentarz
Komentarze