To nie pierwsza taka inicjatywa kieleckiej Caritas. Od dwóch lat prowadzi ona Ośrodek Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. Z każdym rokiem, jego działalność rozszerza się. Dziś pomoc ośrodka można już uzyskać m.in. w Kielcach, Solcu-Zdroju, Włoszczowie czy Busku-Zdroju.
W ośrodku pomoc otrzymują ofiary przemocy. M. in. prawnicy udzielają porad, pomagają w sporządzaniu pism procesowych, w wyjątkowych przypadkach, świadczone jest także wsparcie materialne.
- Są to na przykład bony żywieniowe, w uzasadnionych przypadkach wsparcie w opłatach mieszkaniowych czy opłaceniu zabiegów rehabilitacyjnych – informuje Urszula Krzak, prawnik Caritas Diecezji Kieleckiej.
By jeszcze aktywniej włączyć się w walkę z przemocą, Caritas angażuje się w obchodzony od 23 do 28 lutego Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem.
- Najważniejsze, żeby osoby pokrzywdzone przestępstwem nie bały się przychodzić po pomoc - mówi ks. Krzysztof Banasik, wicedyrektor Caritas w Kielcach.
W ostatnim tygodniu lutego, w ośrodku Caritas i jego punktach terenowych udzielane będą porady m.in. adwokatów, terapeutów, komorników, kuratorów sądowych. Harmonogram dyżurów specjalistów dostępny jest na stronie internetowej kieleckiej Caritas.
Napisz komentarz
Komentarze