Nagrody Miasta Kielce wręczane są od 1995 roku, w tym roku przypadła okrągła, 20. rocznica wręczania statuetek osobom, które w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju i promocji miasta. Nigdy nie brakuje nazwisk do nagradzania, tym razem wpłynęło 20 zgłoszeń i jak przyznał prezydent Wojciech Lubawski, nie było kłótni o kandydatów.
- Nagrody Miasta Kielce przyznaje prezydent po uzgodnieniu z konwentem Rady Miasta. Ja mam zaszczyt wręczać je po raz 13. Nagrodzeni nie budzą żadnych negatywnych emocji – powiedział Wojciech Lubawski, prezydent Kielc.
Jednym z laureatów nagrody jest Piotr Burda, który 5 lat temu wymyślił i zorganizował próbny egzamin maturalny. Dotychczas udział w próbnej maturze wzięło 80 tysięcy uczniów. Egzamin ma ponadregionalny charakter, jest znany w całym kraju i stanowi edukacyjną wizytówkę Kielc.
- Czuję się świetnie. Fajnie być laureatem nagrody Miasta Kielce - oznajmił Piotr Burda.
Nagrodę Kielc otrzymał również artysta rzeźbiarz, Paweł Pietrusiński. Od 1997 zrealizował 16 pomników, posągów i aranżacji we współpracy i wg projektów prof. Gustawa Zemły, w tym: pomnik Henryka Sienkiewicza oraz Aranżację Rzeźbiarską Wzgórza Katyńskiego w Kielcach. Autor odsłoniętego 12 sierpnia 2014 r. pomnika konnego Marszałka Józefa Piłsudskiego.
- Dostawanie nagród to duża przyjemność, a takich, które są związane z pracą dla Kielc, to w szczególności - dodał Paweł Pietrusiński, laureat.
Wśród kobiet miasto nagrodziło prezes kieleckiego MPK, Elżbietę Śreniawską. W ubiegłym roku właśnie kielecka komunikacja została uznana za najlepszą w Polsce. Doceniają to także pasażerowie, z roku na rok wzrasta liczba osób przemieszczających się żółto – czerwonymi autobusami.
Najmłodszym tegorocznym laureatem Nagrody Kielc jest Maks Materna, inicjator i organizator akcji społecznych m.in. kieleckiej akcji Solidarni z Ukrainą i związanych z nią koncertów. Umożliwił kielczanom obcowanie z najwybitniejszymi przedstawicielami wielu nurtów muzycznych m.in. Fisz, Kasa Chorych oraz zespoły z Ukrainy, Węgier, Japonii, Austrii. Pomimo wyróżnienia Materna zwrócił uwagę na rozwój Kielc, który według niego od kilku lat stoi w miejscu. Dla niego nagroda ma znaczenie dwutorowe.
- Z jednej strony to nagroda za całokształt pracy, którą wykonywałem w Kielcach w ciągu ostatnich 15 lat, a z drugiej strony pamięć o zmarnowanych szansach na rozwój kultury - zaznaczył Maksymilian Materna, laureat.
Dodał także, że z perspektywy młodego człowieka Kielce są coraz mniej atrakcyjne. Wiele jego kolegów i koleżanek już dawno wyjechało ze stolicy świętokrzyskiego, a on sam, jak stwierdził, nigdy nie mógł liczyć na miasto.
- Jest mi niezwykle trudno działać w Kielcach. Ani razu nie byłem wsparty przez Miasto Kielce, pomimo obietnic - dodał Materna.
Wśród 10 laureatów znalazł się również: Krzysztof Błaszkiewicz, Iwona Godek, Kazimierz Gruszczyński, Andrzej Karyś, Ksiądz Marian Królikowski, Bolesław Rylski. Nagrodę specjalną otrzymał projekt Wielki Test Wiedzy o Kielcach.
Na koniec gali, w części artystycznej wystąpił Grzegorz Tomczak z zespołem Panowie.
Napisz komentarz
Komentarze