Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 września 2024 03:38
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Przez żołądek do Gór Świętokrzyskich

Specjalna mapa, strona internetowa oraz prezentacja na targach Agro Travel - to część działań promocyjnych podsumowujących projekt „Świętokrzyska Kuchnia Smaku”. W ostatnią, styczniową środę w w Centrum Konferencyjno-Bankietowym Da Vinci w Podzamczu Chęcińskim przyznano certyfikaty dla podmiotów wyłonionych do "Szlaku Świętokrzyska Kuźnia Smaków".

"Szlak Świętokrzyska Kuźnia Smaków" jest podsumowaniem projektu "Świętokrzyska Kuchnia Smaku", zakładającego utworzenie szlaku kulinarnego, którego celem jest wykreowanie i urynkowienie wybranych produktów tradycyjnych z regionu Gór Świętokrzyskich. Szlak stworzony jest na terenie czterech powiatów, na których realizowany jest program "Góry Świętokrzyskie naszą przyszłością" z funduszy szwajcarskich. Do projektu zgłosiło się 47 podmiotów, z których wybrano 34 spełniające procedury i określone kryteria.

- Powołaliśmy zespół, który dokonał certyfikacji i na dzień dzisiejszy mamy 34 podmioty, które oficjalnie, poprzez nadanie certyfikatów i podpisanie z nami umów, będą tworzyć ofertę na szlaku – mówi Teresa Wąsik, koordynator projektu.

Wydzielona karta menu, minimum dwie potrawy z książki "Potrawy tradycyjne z regionu Gór Świętokrzyskich" lub innej, która definiuje potrawy tradycyjne z powiatu kieleckiego, opatowskiego, sandomierskiego i ostrowieckiego, jedna własna potrawa w oparciu o produkt lokalny oraz kredens promujący uznane produkty – to główne kryteria wyboru podmiotów do projektu. Pomysłodawcy i organizatorzy będą również kładli nacisk na różnego rodzaju wydarzenia na kulinarnej mapie.

- Chcemy nauczyć ludzi, którzy znajdą się na szlaku, że nie chodzi o to, żeby ktoś przyjechał i tylko zjadł. Oni mają też stworzyć tę ofertę edukacyjną. Szlak ma edukować w tym produkcie tradycyjnym. To jest oferta dla szkół, dla smakoszy, dla klientów z naszego regionu, żeby można było pojechać i kupić sobie produkt bezpośrednio u rolnika, a nie na targu, gdzie każdy mówi, że ma produkt tradycyjny. Najlepsze mają miody tradycyjne, a nie wiadomo co to za miód – mówi Teresa Wąsik.

Działania promocyjne pozwolą oficjalnie zacząć funkcjonować szlakowi od momentu targów Agro Travel, by wdrożyć się w nowy sezon turystyczny. Jednym z wybranych podmiotów jest gospodarstwo "Winnica Sandomierska" zajmująca się produkcją wysokojakościowych win gronowych z własnych upraw.

- Udział w programie „Świętokrzyska Kuchnia Smaków” daje nam ogromne możliwości reprezentowania siebie w skali województwa. Uważam, że wspólne działanie z innymi podmiotami przyczyni się do tego, że turysta chętniej odwiedzi nasz region i skorzysta z naszej oferty, bo im oferta będzie bogatsza, tym atrakcyjniejsza dla turysty – mówi Marcel Małkiewicz z gospodarstwa „Winnica sandomierska”.

Gospodarstwo „Winnica Sandomierska” oraz inne podmioty wytypowane do „Szlaku Świętokrzyska Kuźnia Smaku” mogą państwo poznać bliżej oglądając program „Góry Świętokrzyskie naszą przyszłością” na stronie internetowej naszej telewizji.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama