Już we wrześniu ubiegłego roku minister finansów zapewniał Polaków, że po raz pierwszy od kilku lat nie wzrośnie akcyza na papierosy i alkohol. Mimo to, ceny i tak będą wyższe niż w roku ubiegłym. Średnio cena paczki skoczy od 20-30 gr w przypadku najtańszych, do nawet 40-50 gr w klasie średniej i premium. Oznacza to, że w wielu przypadkach za kartonik z 20 papierosami będziemy musieli zapłacić nawet powyżej 15 zł. Akcyza nie wzrośnie także na wyroby alkoholowe, ale spadek sprzedaży producenci będą chcieli zniwelować lekko wyższymi cenami.
Mniej możemy zapłacić w tym roku za artykuły spożywcze, zwłaszcza jeśli chodzi o produkty mleczne i nabiały, a także cukier. Wzrostów cen nie należy spodziewać się w przypadku chleba, ciast i makaronów. Również ceny mięsa i drobiu utrzymają się na podobnym jak w zeszłym roku poziomie. Zdrożeje jednak czekolada, a to ze względu na słabe zbiory kakao.
Wprowadzona niedawno nowa ustawa konsumencka ma wpływ na ceny urządzeń elektronicznych. W jej myśl sprzęt RTV i AGD, jeśli zepsuje się więcej niż raz, będzie można oddać otrzymując zwrot gotówki. To sprawi, że drożej zapłacimy za telewizory czy komputery. Bardziej kosztowne będzie także ich używanie, bo miesięcznie nasze rachunki za prąd mogą być wyższe o ok 1-2 zł. Zmian nie należy spodziewać się w przypadku rachunków za gaz. Jak już informowaliśmy na naszej antenie Wodociągi Kieleckie nie zapowiadają wzrostu cen wody i ścieków.
Od kwietnia wchodzi w życie także nawet 50-procentowa podwyżka cen ubezpieczenia OC. Jest to efekt decyzji Komisji Nadzoru Finansowego, która wymusiła na ubezpieczycielach wypłacanie pełnych odszkodowań, wg cen jak za nowe części. W odszkodowaniu zawarta powinna być także rekompensata za utratę wartości auta, spowodowana uszkodzeniami. Na czas naprawy należeć się będzie automatycznie auto zastępcze.
Napisz komentarz
Komentarze