Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 21 grudnia 2024 19:39
Reklama
Reklama
Reklama

Miednoje-policyjny Katyń

Od piątku na kieleckim Placu Artystów można oglądać wystawę edukacyjną „Miednoje-policyjny Katyń”. Ekspozycja wpisuje się w obchody rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Twórcą wystawy jest Biuro Edukacji Publicznej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Patronat honorowy objął Świętokrzyski Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach.

11 kwietnia 1943 roku podano komunikat o odnalezieniu w Lesie Katyńskim zwłok 10 tys. polskich oficerów. Dwa dni później, 13 kwietnia te informacje powtórzyło Radio Berlin. Polaków uznanych za „wrogów władzy sowieckiej” zabito strzałem w tył głowy wiosną 1940 roku.

Okoliczności zbrodni zostały ujawnione dopiero na początku lat 90- tych XX wieku. Konsekwencją było rozpoczęcie w 1991 roku badań ekshumacyjnych, które były w Miednoje kontynuowane w 1994 i 1995 roku. W ich wyniku natrafiono na 25 mogił zbiorowych. Oprócz szczątków, wykazujących w 80 procentach przypadków rany postrzałowe głowy, natrafiono na przedmioty polskiego pochodzenia. Największe straty były wśród funkcjonariuszy policji państwowej i służby więziennej.

W 73. rocznicę tego wydarzenia IPN przygotował wystawę „Miednoje-policyjny Katyń”. Składa się ona z 23 plansz. Pokazano na nich genezę i przebieg Zbrodni Katyńskiej ze szczególnym uwzględnieniem funkcjonariuszy Policji Państwowej II Rzeczpospolitej, osadzonych w obozie specjalnym NKWD w Ostaszkowie, zamordowanym następnie w Kalininie i pogrzebanym w Miednoje.

Straty związane wynikające ze Zbrodni katyńskiej, nie ominęły regionu świętokrzyskiego. Liczba pomordowanych osób stanowiła wówczas 11 procent ogółu mieszkańców. O zbrodni pamięta kielecka młodzież, która wzięła udział w obchodach.

Ekspozycja jest dostępna dla zwiedzających do 26 kwietnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama