Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 19 września 2024 18:29
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Bolesna rocznica

Mijają trzy lata od katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, w której zginęło 96 osób. Wśród ofiar byli m.in. prezydent Lech Kaczyński z małżonką, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych, duchowni oraz przedstawiciele polskiej polityki. Aby uczcić pamięć tych, którzy zginęli, w regionie odbyły się uroczyste obchody upamiętniające tragedię.

Sobota, 10 kwietnia 2010 roku, o 7:27 samolot TU-154M wystartował z lotniska Okęcie w Warszawie. Polska delegacja zmierzała na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Tuż przed lądowaniem około godziny 8.41 samolot rozbił się na lotnisku Siewernyj pod Smoleńskiem. Katastrofy nikt nie przeżył.

Oprócz załogi samolotu na pokładzie znajdowali się prezydent Lech Kaczyński z małżonką, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego, szefowie urzędów i instytucji. O 9:30  rzecznik MSZ poinformował o tragedii. Do Smoleńska udali się polscy prokuratorzy wojskowi. Własne postępowania wszczęły w Rosji prokuratura i Międzypaństwowy Komitet Lotniczy. 11 kwietnia do kraju sprowadzono trumnę z ciałem prezydenta. Przed Sejmem odbyła się uroczystość ku czci ofiar katastrofy.

Trzy lata po katastrofie w całym kraju odbywają się uroczyste obchody, upamiętniające ofiary tragedii. W Kielcach przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty pod Pomnikiem upamiętniającym Ofiary. Dokładnie pamiętaj emocje jakie towarzyszyły im kiedy dowiedzieli się o tragedii.

W katastrofie smoleńskiej zginęły osoby związane z regionem świętokrzyskim: Poseł - Przemysław Gosiewski, Sandomierzanin Piotr Nurowski - prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, pochodzący z podkieleckiej Mójczy dowódca sił lądowych Tadeusz Buk kielczanin Tomasz Merta - wiceminister kultury oraz pochodzący z Chmielnika znany aktor Janusz Zakrzeński.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama